ilustračné foto

Náš krásny kút Slovenska sa môže pochváliť unikátnym prvenstvom. V Hornooravskej nemocnici s poliklinikou v Trstenej sa rodí najviac detičiek na Slovensku na počet obyvateľov.

Hornooravská nemocnica s poliklinikou Trstená, ktorej zriaďovateľom je Žilinský samosprávny kraj, priviedla  v roku 2016 na svet najviac detí na počet obyvateľom na celom Slovensku, presne ide o 1 068 novorodencov za minulý rok.

Pre náš región je tiež typický väčší počet vychovávaných detí v jednej rodine, než v iných častiach Slovenska, ako aj vek, kedy sa ženy stávajú prvorodičkami. Bežné je, keď tridsaťročné ženy sú už matkami niekedy aj šiestich detí. Napríklad v obci Rabča žije mamička, ktorá vychováva trinásť detí! Na západnom Slovensku sú takéto čísla vzácnou výnimkou.

A dôvod? Hodnoty obyvateľov. „Na Orave je rodina pre ľudí najvzácnejšia. Pomáhajú si, stoja pri sebe, keď privádzajú deti na svet, aj keď sa starajú o nevládnych predkoch. Naučili sa žiť drsný život a paradoxne si ho viac užívajú,“ povedal pre cas.sk primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Marián Tholt (59).

Zdroj: cas.sk | Foto: ilustračné pixabay.com