fotky a objektív

V Stredoeurópskom dome fotografie v Bratislave je fotografická výstava pod názvom Neznáme Slovensko. Zábery pochádzajú od agentúry Bilderberg z Hamburgu. Zakladateľom tejto agentúry je Slovák Andrej Reiser a členom fotograf Karol Kállay.  

V roku 1992 pozvalo vtedajšie Ministerstvo medzinárodných vzťahov na Slovensko fotografov Bilderbergu. Prišlo ich vtedy dvadsať a všetci tu pracovali bez nároku na honorár, pričom svoj výsledok zavŕšili knihou. Zdokumentované obdobie odzrkadľuje dobu po rozpade komunizmu, na ktorú už množstvo ľudí zabúda. Výstava mala svoju premiéru v národnom múzeu hneď po jej dokončení a jej cieľom bolo poukázanie na premeny krajiny.

fotoalbum

Po nástupe Mečiara v roku 1993 bola táto výstava zakázaná. Dôvodom vraj bolo, že nedáva pozitívny obraz o našej krajine. Fotografie sú dnes ale znova dostupné verejnosti, a to na prvom a druhom poschodí Stredoeurópskeho domu fotografie v Bratislave.

Návštevník sa na fotografiách dozvedá, že Rómovia na Slovensku žijú zo sociálnej podpory alebo že slovenskí muži sú ohrozeným druhom, pretože sa dožívajú najnižšieho priemerného veku v Európe. Na fotografiách sú tiež zdokumentované fakty o tom, že iba piati zo 100 roľníkov sa odhodlali po Nežnej revolúcii opäť vrátiť k hospodáreniu.

Súčasťou výstavy sú aj fotografie o tom, ako 3000 Židov opäť oživuje na Slovensku svoj náboženský a kultúrny život a ako na Slovensko prišla komerčná kultúra v podobe pornografie a striptízu.

Ľudí dokáže zaujať aj zobrazený ťažký život žien na Orave, paneláková výstavba, v ktorej bývala tretina našich obyvateľov, či dovolenka družstevníčok v kúpeľoch.

staré fotky

Fotografi z agentúry Bilderberg sú úspešnými po celom svete. Pracovali pre najprestížnejšie svetové magazíny a veľké množstvo z nich získalo ceny v súťaži World Press Photo. Aj keď je každý fotograf z tejto skupiny špecifický, spája ich klasická tradícia fotoreportáže na najvyššej úrovni.

Výstavu finančne podporil Fond na podporu umenia a pre návštevníkov potrvá do 3. septembra.

Zdroj: bratislavskenoviny.sk | Foto: Pixabay.com