Parkovanie pod stromom sa zdá v lete pri vysokých horúčavách veľmi prospešným. Existuje však aj odvrátená stránka, vďaka ktorej by ste si mali takéto parkovanie v chládku rozmyslieť.

Letné horúčavy pri presune autom nie sú ničím závideniahodným. Preto veľa ľudí rado parkuje pod stromami, kde sa vyhnú priamemu slnečnému žiareniu a zachovajú v odstavenom aute aspoň trochu prijateľnú teplotu. Ak ste aj vy z tých, ktorí parkujú svoje auto pod stromami, mali by ste vedieť o nevýhodách, ktoré nám tieň zo stromov prináša.

Najviac nášmu auta dokáže uškodiť živica, ktorú stromy zo svojej kôry uvoľňujú najmä počas letných mesiacov a veľkých horúčav. Niekedy stačí naozaj chvíľa a lak vášho auta môže byť znečistený. Ak ju stihnete umyť čo najskôr, väčšinou to nezanechá žiadne stopy. Netreba túto látku brať ale na ľahkú váhu, pretože pri striedaní teplôt a dlhodobejšom pôsobení vie byť veľmi agresívna a môže na aute nechať trvalé poškodenie. V mnohých prípadoch na ňu bežné umývacie postupy nestačia a ťažko sa odstraňuje aj pomocou vysokotlakových zariadení.

Aby ste sa živice z auta zbavili, treba konať rýchlo, pretože čas tu hrá veľmi dôležitú úlohu. Dôležitým pri umývaní živice je použitie veľmi horúcej vody, bežnej autokozmetiky a handričky z mikrovlákien. Ak dodržíte všetky tieto pokyny, živicu sa vám podarí z auta dostať pomerne ľahko. Nezabudnite po odstránení živice miesto utrieť dosucha, ubezpečíte sa tým, že tam už žiadne stopy nezostali. Ak sa vám na prvý pokus nepodarilo odstrániť všetky vrstvy, tento postup zopakujte znova.

Veľmi nebezpečným je aj vtáčí trus, ktorý pôsobí na lak auta rovnako. Taktiež je dôležité konať rýchlo a postupovať rovnako ako pri živici.

Ak ste museli z vášho auta odstraňovať živicu alebo vtáčí trus, nezabúdajte na následné umytie vozidla, pričom sa odporúča použiť aj novú vrstvu vosku, ktorá vaše auto lepšie ochráni a v budúcnosti vám zaručí jednoduchšie odstraňovanie týchto škvŕn.

Zdroj: autobild.cas.sk | Foto: Pixabay.com