Aj keď najväčšia vodná plocha na Slovensku – Zemplínska Šírava už značnú dobu nepatrí k najnavštevovanejším rekreačným oblastiam, predsa jej svitá na lepšie časy. Viaceré investície by však mohli do tejto lokality vnuknúť nový život.

Počas minulého roku bola hygienikmi povolená prevádzka iba v dvoch zo siedmych stredísk. Medzi ne patrila Medvedia hora a Hôrka. I napriek skutočnosti, že návštevnosť z roka na rok rastie, bez väčšej investície toto rekreačné stredisko na počet návštevníkov ako tomu bolo v minulosti môže zabudnúť.

Ako informovali aktuality.sk, v stredisku Medvedia hora, ktorá sa nachádza pri obci Kaluža by mohol ešte pribudnúť nový hotel a verejná pláž, či krajšie okolie. Turistická sezóna bude zahájená 18. júna. 

Úprava a revitalizácia zelene sú prvoradé

Väčší počet investícií smeruje práve do severnej časti Zemplínskej Šíravy. Tá je turisticky najzaujímavejšou oblasťou. Investovať sa bude do úpravy zelene, no aj zariadení. „Do otvorenia sezóny plánujeme zrevitalizovať zeleň v stredisku Medvedia hora v obci Kaluža,“ uviedol konateľ TRR Kaluža s.r.o. Juraj Naščák pre aktuality.sk.

K aquaparku, ktorý je riadne v prevádzke majú v pláne postaviť i štvorhviezdičkový hotel. K dispozícii pre návštevníkov bude počas celého roka. Naplánované sú tiež rekonštrukcie chodníkov, či budovanie nových parkovacích miest . Zlepšenie by malo nastať ako na strane pravidelnej údržby trávnatých plôch, tak aj v celkovej úprave a udržiavania čistoty v tejto rekreačnej oblasti.

Ako píšu aktuality.sk: “Revitalizované by mali byť postupne podľa Naščáka aj ďalšie strediská na severe Šíravy v územnej pôsobnosti obcí Vinné a Klokočov. Či to však bude v tomto roku, ešte povedať nevedel. Po lete plánujú v spolupráci so Slovenskou správou ciest robiť komplexnú rekonštrukciu cesty 2. triedy č. 525, tzv. štvorprúdovky, ktorá vedie na Zemplínsku šíravu. Cesta dostane nové bezpečnostné prvky, ako sú zvodidlá a priechody pre chodcov.”

Pláž na Medvedej hore dostane nový vzhľad

Vynovenie pláže v tomto rekreačnom stredisku je naplánované na obdobie pred začiatkom letnej sezóny. Postará sa o to prevádzkovateľka pláže a majiteľka hotela Anima Anna Obšitníková z vlastných zdrojov. „Chceme pláž zachovať pre verejnosť a zrekonštruovať existujúce toalety, ktoré sú v dezolátnom stave. Pribudnúť by mali atrakcie pre deti a lavičky,“ doplnila Obšitníková pre aktuality.sk. Vstupné by počas tohto roku spoplatnené nemalo byť. Kempovania a stanovania v tejto oblasti sa poplatky týkať budú.

Návštevnosť v číslach

Najväčšie čísla návštevnosti dosahovala Zemplínska Šírava v 70. a 80. rokoch. V roku 1973 dosiahla rekreačná činnosť neuveriteľný počet 1,7 milióna dovolenkárov. Dnešné čísla sú žiaľ dosť alarmujúce. Vyčíslená je ani nie desatina z toho ako v minulosti. Počas minulého roku navštívilo toto “slovenské more” viac ako 115-tisíc návštevníkov, rok predtým iba 72-tisíc. Za najnajvštevovanejšiu oblasť na Šírave označuje v súčasnosti lokalita Kaluža.

Investície, ktoré by mali nastať už od tejto sezóny sú u mnohých vítané. Zaujímavosťou však je, že táto lokalita patrí k najteplejším oblastiam na Slovensku. Slnečný svit na vodnej ploche dosahuje dĺžku v priemere 2200 hodín ročne. Bola by naozaj veľká škoda to nevyužiť. Čo poviete?

Zdroj: aktuality.sk | Foto: commons.wikimedia.org

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.