Na tlačovej konferencii o tom informovali minister vnútra SR Robert Kaliňák, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar a prvý policajný viceprezident Jaroslav Málik.

Vlaňajšok bol ďalším v rade, keď poklesol počet trestných činov a udržala sa ich vysoká objasnenosť. Minulý rok sa ich stalo celkom 69 635, pričom objasnenosť bola pod 57 percentami. Minister vnútra zdôraznil, že ide opäť o najlepšie výsledky od vzniku samostatnej Slovenskej republiky v roku 1993.

Počet trestných činov poklesol medziročne o takmer päť percent. Robert Kaliňák pripomenul, že oproti roku 2006, keď nastúpilo súčasné vedenie ministerstva a polície, sa kriminalita znížila až o 40 percent. Vlani pritom naďalej klesala najmä majetková trestná činnosť a lúpeže. Polícia sa podľa ministra na druhej strane intenzívnejšie zaoberala latentnou kriminalitou, ako sú daňové podvody a domáce násilie. „Opäť poklesla trestná činnosť a udržiavame si vysokú objasnenosť,” uviedol šéf rezortu na margo minuloročných štatistík.

Mapa kriminality sa v roku 2016 podstatnejšie nezmenila. Najviac trestných činov bolo zaznamenaných opäť v bratislavskom a košickom regióne a okresoch Trnava a Prešov. Policajný prezident Tibor Gašpar doplnil, že najmenej bezpečne bolo v Košiciach, kde sa stalo 4500 trestných činov a v Trnave, kde polícia eviduje 3682 trestných činov. Naopak, najbezpečnejšie bolo v okrese Svidník (424 trestných činov) a Stará Ľubovňa (425 trestných činov).

Väčší bol počet vrážd, vlani sa ich udialo 60, čo je o 12 viac ako v roku 2015. Polícia ich objasnila 43, spolu s nimi aj 20 starších vrážd. Po desať vrážd sa odohralo v Trnavskom a Košickom kraji. V Žilinskom a Banskobystrickom kraji sa polícii podarilo objasniť všetky vraždy, ozrejmil policajný prezident.

Najväčší podiel na trestnej činnosti má naďalej majetková kriminalita, polícia eviduje v tejto oblasti za rok 2016 celkom 27 440 trestných činov (medziročný pokles o viac ako päť percent). Z toho bolo 6 260 krádeží vlámaním, pričom bolo vykradnutých 1 764 bytov a chát a bolo ukradnuté rovnaké množstvo áut. Každý tretí voz sa polícii podarilo vypátrať (objasnenosť 34,23 percenta). Najkradnutejšou značkou bola Škoda.

Celková kriminalita

zdroj: minv.sk

Násilná kriminalita

zdroj: minv.sk

Ekonomická kriminalita

zdroj: minv.sk

Majetková kriminalita:

zdroj: minv.sk

Mravnostná kriminalita:

 

zdroj: minv.sk

Zdroj: minv.sk | Foto: minv.sk, pixabay.com ilustračné