Využívate aj vy internetové služby na nákup tovaru? Odpoveď mnohých z vás znela pravdepodobne pozitívne. Nie je na tom nič zlé, preto o takéto formy nákupu prejavuje záujem čoraz viac ľudí. Tieto služby nám ponúkajú pohodlný nákup priamo z nášho domova bez toho, aby sme museli navštíviť kamennú predajňu. Tá je v mnohých prípadoch od nášho mesta vzdialená aj niekoľko stovky kilometrov. 

Najčastejšie ide o nákup tovaru ako je oblečenie, obuv, elektronika, hračky, knihy, kozmetika, nábytok a mnohé iné. Predaj však nezostáva len pri týchto produktoch. Čoraz viac začal pribúdať i predaj potravín, či produktov pre zdravie a krásu. Sú častokrát nekvalitné, bez označenia pôvodu, či zloženia a jeho predaj nie je povolený. E-shopy musia spĺňať rovnaké podmienky ako kamenný obchod.

“Prevádzka musí byť zaregistrovaná. Druhá podmienka je, že pri potravinách, ktoré takto predáva a ponúka, musia byť všetky informácie z hľadiska vystopovateľnosti. To znamená pôvod potravín, zloženie a označenie,” uviedol riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš pre noviny.sk.

Registrovaných je podľa riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy zhruba 50 e-shopov, no predávajúcich je počet omnoho vyšší. Zmena v tomto smere by mala nastať už počas plynúceho roka, nakoľko od 1. januára sú do zákona o potravinách doplnené konkrétne opatrenia.

Ako dodal Bíreš pre noviny.sk: “Budeme robiť takzvané úradné nákupy,. Naši nasadení ľudia si budú objednávať tovar. Potom budú robiť vyšetrenia týchto potravín.”

Predpokladané kontroly sa začnú vykonávať od 1. apríla 2017 a výsledky zverejnené. V prípade porušenia zákona budú e-shopoví predajcovia sankciovaní rovnakou mierou ako keby predávali tento tovar v kamennej predajni. Predaj tiež môže byť pozastavený alebo pokutovaný sumou od tisíc eur vyššie.

Zdroj: noviny.sk| Foto: pixabay.com ilustračné