Ilustračné foto

Prvým júlovým dňom (nedeľa 1. júla 2018) vstúpila do platnosti zmena vo veci fungovania ambulantných pohotovostí. Zmena nastane predovšetkým v ordinačných hodinách. Ošetria vás len do 22.00 h. 

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) informovalo, že od 1. júla 2018 bude ambulantná pohotovostná služba nasledovne:

  • v pracovných dňoch od 16.00 – 22.00 h
  • počas víkendu alebo sviatku od 07.00 – 22.00 h
  • poskytovaná na viacerých miestach ako doteraz

“Po 22.00 h. boli ambulantné pohotovosti vyťažené minimálne, v niektorých prípadoch takmer vôbec. Po novom sa bude ambulantná pohotovostná služba poskytovať na viacerých miestach, aj v regiónoch, kde doteraz nebola. V obvode, kde zatiaľ nie je ambulantná pohotovostná služba, je zdravotná starostlivosť zabezpečená na urgentnom príjme,” uvádza MZ SR na svojej oficiálnej stránke.

Zoznam všetkých ambulancií si môžete pozrieť >>TU<<

Od 15. júna 2018 je však otvorená pohotovostná lekáreň v každom okrese do 22.30 h.

Kedy vyhľadať ambulantnú pohotovostnú službu? (APS)

APS slúži najmä pre prípady náhlej zmeny zdravotného stavu, ktorá bezprostredne neohrozuje život. Teda pre prípady, keď by pacient za normálnych okolností využil služby všeobecného lekára.

“Ambulantná pohotovostná služba však neslúži pre ťažké stavy, ako napríklad infarkty alebo vážne zranenia. O takýchto pacientov je bezodkladne postarané na urgentných príjmoch nemocniciach, v prípade potreby sa priamo volá záchranka,” informuje ministerstvo.

Ústavná pohotovostná služba (UPS)

Je známa aj ako urgentný príjem, je zdravotná starostlivosť zabezpečujúca nepretržitú dostupnosť ústavnej starostlivosti v nemocnici v prípade život ohrozujúcich stavov, či vážnych zranení.

Poplatky

Za návštevu pohotovosti si zaplatíte 2 eurá. Ak využijete predsa urgentný príjem, ktorý bol nevyhnutný a skutočne potrebný, nehradíte nič. Avšak v prípade, že potrebný nebol, uhradíte si sumu 10 eur.

Zdroj: MZ SR | Ilustračné foto: YouTube