S prichádzajúcimi teplými dňami sa na našom území začínajú nachádzať i kliešte. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR informoval, v ktorej oblasti bola zaznamenaná najvyššia chorobnosť!

Podľa (ÚVZ) SR nie sú všetky kliešte nosičom vírusu. Nakazené sa nachádzajú najviac pozdĺž brehov rieky Váh a práve tu zaznamenávajú hygienici najvyššiu chorobnosť na kliešťovú encefalitídu. Najviac sa ale vyskytujú počas leta.

“Okrem okolia Váhu možno za endemické územie považovať aj juhozápadnú časť Slovenska. Ide o pohorie Tríbeč, Vtáčnik, Nitriansku a Pohronskú pahorkatinu, oblasť Malých Karpát, okresy Trenčín, Nové Zámky, Nitra a Levice. Kliešte sa však zmenou klímy dostávajú aj do vyššie položených oblastí Slovenska – do Tatier. Možno ich nájsť v horských oblastiach do 1000 až 1200 metrov, na južných svahoch a hrebeňoch hôr, dokonca nad 1400 metrov,” píše portál info.sk. 

Nielen kliešťová encefalitída, ale i lymská borelióza dokáže narobiť s naším telom poriadnu “šarapatu”. V oboch prípadoch ide o infekčné ochorenia, pred ktorými je potrebné chrániť sa. Avšak očkovanie je možné len v prípade kliešťovej encefalitídy, nie v prípade lymskej boreliózy. Liečba si vyžaduje dlhodobé podávanie antibiotík.

V prípade, že sa chystáte počas týchto príjemných jarných dní do prírody, nezabudnite sa chrániť repelentom a správnym odevom. Vyhýbajte sa taktiež vysokým trávam a kríkom. Tu sa totižto kliešte združujú najviac.

Zdroj: info.sk, uvzsr.sk ilustračné foto/pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.