Ilustračná foto

A je to tu! Predpovede meteorológov o zhoršení počasia v našej oblasti sa postupne napĺňajú. Čaká nás zamračené a sychravé obdobie, nevyhneme sa dažďu ani sneženiu.  

Ako uviedol portál imeteo.sk, počasie sa na našom území v dôsledku presunu frontálneho systému výrazne pokazí. Práve ten bude ovplyvňovať počasie v našej oblasti až do soboty 3. februára. Očakávať treba desiatky milimetrov zrážok.

Nový sneh môže napadnúť predovšetkým na horách, no dočkajú sa ho i v nižších polohách, a to najmä na severnom Slovensku, kde môže taktiež spadnúť niekoľko centimetrov. Okrem zrážok nás čaká ochladenie a príchod typicky zimného počasia.

Teplý a studený front

Počas štvrtka 1. februára začne počasie ovplyvňovať prvá časť frontálneho systému. Pôjde najskôr o teplý front, ktorý prinesie zrážky najskôr na územie stredného Slovenska. Rozprší sa však na mnohých miestach, pričom zrážky budú od nadmorskej výšky 1100 metrov postupne vo forme snehu. V priebehu večera začne hranica ďalej klesať.

V piatok 2. februára začne počasie ovplyvňovať naopak studený front, ktorý sa nad našou oblasťou zvlní. Treba opäť počítať s veľkou oblačnosťou, pršať bude na viacerých miestach.

“Hranica sneženia by sa mala pohybovať okolo výšky 800 m n.m. a v priebehu dňa by mala klesať s postupným ochladzovaním. Denné teploty sa počas piatku 2. februára vyšplhajú len na 0 až +6°C, na juhozápade môže byť do +8°C,” píše imeteo.sk.

Nasneží v sobotu

Sneženie treba počas soboty 3. februára očakávať už i v nižších polohách. Prvý februárový víkend bude preto prevažne zamračený a i územie Slovenska sa bude nachádzať v chladnejšom, severozápadnom prúdení. Hranica sneženia tak postupne poklesne na 300 m n.m. a v priebehu dňa začnú zrážky postupne ustávať. Vyskytovať sa však budú najmä na strednom a východnom Slovensku.

Zrážky budú výraznejšie

Podľa portálu imeteo.sk môže do sobotňajšieho večera v oblasti stredného Slovenska napršať do 30 mm a na východe Slovenska až do 50 mm zrážok.

“Na horách a najmä v nižších polohách severného Slovenska sa treba pripraviť aj na snehovú nádielku. Napadne prevažne do 15 cm, no v Tatrách môže výška nového snehu dosiahnuť aj okolo 30 cm,” dodalo imeteo.sk.

V súvislosti so zmenou počasia vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahu 1. stupňa na piatok 2. februára pred snežením a v sobotu 3. februára pred snehovými jazykmi a závejmi.

PIATOK 2. februára

Zdroj: shmu.sk

SOBOTA 3. februára

zdroj: shmu.sk

Zdroj/Foto: imeteo.sk, shmu.sk | Video: YouTube | Ilustračná foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.