Ilustračná foto

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) informoval o stiahnutí lieku, ktorý sa používa na liečbu dospelých pacientov s poruchou zraku. Z trhu sa mali pôvodne stiahnuť len jeho niektoré šarže, napokon však na základe nových zistení dochádza k stiahnutiu všetkých šarží lieku.

Z úrovne distribučných spoločností preto sťahujú všetky šarže lieku OZURDEX 700 mikrogramov intravitreálny implantát s aplikátorom, imp ivt 1×700 µg (vrecko s aplik.syst.), kód ŠÚKL: 21707. 

“Dôvodom stiahnutia je zistený nedostatok v kvalite všetkých šarží nachádzajúcich sa na slovenskom trhu,” informuje ŠÚKL. Podľa dostupných informácií však dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je, keďže na trhu sa nachádzajú iné vhodné náhrady.

Liek OZURDEX sa používa na liečbu dospelých pacientov s poruchou zraku z dôvodu diabetického makulárneho edému, so stratou zraku, ktorú spôsobilo upchanie žíl v oku
so zápalom v zadnej časti oka.

“Návrh na stiahnutie šarží má preventívny charakter. Dostupnosť liečby pre pacientov týmto rozhodnutím ohrozená nie je,” dopĺňa ŠÚKL.

Zdroj: sukl.sk, ilustračná foto pixabay.com