Prezident Andrej Kiska  navštívil  v utorok v rámci pracovného výjazdu  Nové Mesto nad Váhom a Starú Turú.

Jedno z centier Považia – Nové Mesto nad Váhom –  je podľa Andreja Kisku pozitívnym príkladom pre ďalšie slovenské mestá. „Nezamestnanosť  je tu  nižšia ako štyri percentá, ide len o tzv.  technickú nezamestnanosť, mesto skôr zápasí s nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl,“ konštatoval  prezident po stretnutí s primátorom.

Diskusia s vedením mesta

S predstaviteľmi mesta diskutoval o tom, ako by sa takéto úspešné modely dali využiť aj v chudobnejších oblastiach. „Problémom Slovenska je, že na  jednej strane máme regióny, kde prácu nemáme, a potom máme regióny, kde nám už pracovná sila chýba,“ uviedol prezident a pripomenul, že je to aj vecou histórie, hlavne však ide o kvalitu pracovných síl.

Keďže región trpí nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, prichádzajú sem za prácou aj ľudia zo zahraničia, najmä z Rumunska či Bulharska. Prezident s primátorom diskutoval  o tom, ako ich prijímajú občania a ako sa im darí integrovať. Dotkli sa aj problémovej otázky revitalizácie rekreačnej oblasti Zelená voda.

Navštívil najväčšieho zamestnávateľa

Prezident  tiež navštívil  najväčšieho zamestnávateľa v Novom Meste nad Váhom– spoločnosť  Vertiv Slovakia, ktorá navrhuje, vytvára a poskytuje servis pre dátové centrá, komunikačné siete a  rôzne priemyselné aplikácie. Tak ako mestu, aj tomuto podniku sa darí veľmi dobre, ocenil prezident po stretnutí s vedením. „Veľmi by som si želal, aby takéto úspešné oblasti a podniky boli po celom Slovensku.“ Potešujúce podľa neho je, že podnik plánuje svoj rozvoj na Slovensku, a je tu možnosť prijať ďalších zamestnancov. Ako však dodal, smutné je, že tento región je z pohľadu pracovnej sily vyčerpaný.

Položením venca k pamätníku si prezident Kiska uctil pamiatku rumunských vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní  Nového Mesta nad Váhom. Súčasťou pracovného programu prezidenta bola aj diskusia s učiteľmi a študentmi Gymnázia M.R. Štefánika.

Popoludní navštívil Andrej Kiska neďaleké mesto Stará Turá. S predstaviteľmi magistrátu diskutoval o zdravotnej starostlivosti, zamestnanosti a ich problémoch v oblasti infraštruktúry, spoločne sa prešli po centre mesta.

Nové Mesto nad Váhom

prezident.sk
prezident.sk
prezident.sk
prezident.sk
prezident.sk
prezident.sk
prezident.sk

Stará Turá

Denis Herák
Denis Herák
Denis Herák
Denis Herák
Denis Herák

Zdroj: prezident.sk | Foto: prezident.sk, Denis Herák

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.