Na východe Slovenska sa dnes poslednýkrát rozlúčili s  hasičmi Radoslavom Lackom (48) a Petrom Toďorom (43). Obidvaja tragicky zahynuli 10. mája po páde vrtuľníka na prešovskom vojenskom vrtuľníku, kde nacvičovali evakuáciu osôb z nebezpečného prostredia.  

Rozlúčka so zosnulými sa začala v areáli prešovskej hasičskej stanice, odkiaľ sa sprievod presunul na smútočný obrad do konkatedrály svätého Mikuláša. Úctu riaditeľovi Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Radoslavovi Lackovi a veliteľovi družstva Petrovi Toďorovi dnes poslednýkrát vzdávali aj zvuky sirén hasičských áut a motorov lietadiel, ktoré krúžili nad mestom Prešov.

Povýšenie in memoriam

Na poslednej rozlúčke sa okrem kolegov, priateľov a príbuzných, zúčastnil aj minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý tragicky zosnulých hasičov povýšil in memoriam. Radoslava Lacka do hodnosti plukovníka a Petra Toďora do hodnosti kapitána. Ako pre topky.sk uviedol šéf rezortu, povýšenie získali: “Za kreovanie a rozvoj leteckej hasičskej záchrannej služby a záchranného zboru za zodpovedný výkon štátnej služby a osobný podiel na dosahovaní mimoriadnych služobných výsledkov v Hasičskom a záchrannom zbore.” Vyznamenania minister odovzdal najbližším rodinným príslušníkom.

Smútok z tejto tragédie netajil ani prezident HaZZ Alexander Nejedlý, podľa ktorého však neexistuje rozdiel medzi cvičným a ostrým zásahom.  “Najhoršie na tom je, že sme všetci týchto našich kolegov veľmi dobre poznali aj osobne, rovnako aj ja. Je to strata, pretože to boli najlepší leteckí záchranári, boli to naši učitelia, ktorí učili tých najlepších špecialistov, aby zvládali tie ťažké situácie. Chceme sa s nimi naozaj veľmi dôstojne rozlúčiť a chceme, aby si to aj tí, ktorí tu zostali, veľmi dlho pamätali.“

Zdroj: topky.sk | Foto, video: Policajný zbor Slovenskej republiky Facebook

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Kristina H
Vyštudovaná jazykovedkyňa, ktorá sa tým ale príliš nechváli, pretože ako sa hovorí: "Aj majster kat sa utne!" Jej pracovným domovom je rádio a tieto internetové stránky. Prinášať vám bude informácie o kultúre, politike a rôznych zaujímavostiach.