Na našom trhu sa znova objavil liek, ktorý by ľudia mali prestať ihneď používať. Viacerým spôsobil zdravotné komplikácie a odborníci tvrdia, že kvôli nemu zomreli už traja ľudia!

Z trhu sa sťahuje ďalší liek, ktorý je pre ľudí nebezpečný. Nariadila to Európska lieková agentúra, ktorá odporučila nielen stiahnutie, ale aj ukončenie jeho registrácie. Dôvodom nariadenia je podozrenie, že vďaka užívaniu tohto lieku bolo dvanástim ľudom diagnostikované zápalové ochorenie mozgu, pričom o život prišli traja z nich.

Na negatívne účinky lieku Zinbryta 150 mg upozornil aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv: ,,Predbežné zhodnotenie dostupných dôkazov naznačuje, že imunitné reakcie spozorované v nahlásených prípadoch môžu byť spojené s užívaním Zinbryty. Zinbryta môže byť spojená aj so závažnými imunitnými reakciami, ktoré postihujú niektoré ďalšie orgány,“ udáva ústav.

Liek Zinbryta 150 mg sa používa pri liečbe sklerózy multiplex a ľudia, ktorí ho majú doma, by ho mali ihneď prestať používať. Úlohou lekárov by malo byť čo najskôr kontaktovať svojich pacientov, ktorí liek používajú a upozorniť ich, aby zvolili iný, alternatívny liek.

Európska lieková agentúra tiež žiada, aby bol liek stiahnutý z lekární a zdravotníckych zariadení a predišlo sa tak nebezpečenstvu. Pacienti, ktorí liek užívajú, by mali byť sledovaní najmenej 6 mesiacov po užívaní, aby sa predišlo komplikáciám.

Zdroj: sukl.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.