Na hypotekárnom trhu prichádza k veľkej zmene. Hypotéky pre mladých budú čoskoro o niečo dostupnejšie. Dôvodom je zvyšovanie priemernej mzdy na Slovensku.

Zvýhodnenú hypotéku so štátnym príspevkom bude môcť od budúceho mesiaca získať viac ľudí. Od 1. októbra sa zvýši maximálny príjmový strop pre jednotlivca, a to na 1 227,20 eura. Po novom to tak bude o 61 eur viac, ako je stanovená súčasná hranica na získanie štátneho príspevku.

Keďže jednou z podmienok pre získanie zvýhodnenej hypotéky je aj maximálny príjem žiadateľa, o tento druh hypotéky bude môcť požiadať viacej ľudí. Horná hranica je stanovená zákonom, a to ako 1,3-násobok priemernej mzdy v hospodárstve.

Dôvodom zvyšovania hornej hranice tejto hypotéky je fakt, že sa zvýšila aj priemerná mzda na Slovensku, a to na 944 eur. Ak chce klient požiadať o zvýhodnenú hypotéku, rozhodujúci je jeho príjem za uplynulý kalendárny rok, do ktorého sa počítajú aj odmeny a bonusy. V prípade, ak o hypotéku požiada dvojica, banka ich príjem posudzuje spoločne. Výška, ktorú pri hypotéke pre mladých nemôžu prekročiť je tak 2 454,40 eura. Keďže ide o ich spoločný príjem, jeden zo žiadateľov môže zarábať viac a druhý menej, no spoločne nemôžu prekročiť stanovenú hranicu.

Hypotéka pre mladých je špecifický produkt, pri ktorom sa úroková sadzba znižuje o 3%. 2% z toho platí štát a zvyšné 1% hradí banka. Príspevok môžu žiadatelia získať maximálne na sumu 50 000 eur, a to počas prvých piatich rokov splácania. Dôležitým kritériom je aj vek ku dňu podania žiadosti, ktorý musí byť od 18 do 35 rokov.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: Pixabay.com