Poďte si zajazdiť na koni a zažiť atmosféru súťaženia ozajstných furmanských záprahov. Aj tento rok ako tradične už po ôsmy raz v Davidove neďaleko Vranova nad Topľou. Začiatok v sobotu 10. júna o 9:30 hodine.

Po úvodnom slávnostnom sprievode obcou predvedú divákom svoje umenie samotní profesionálni furmani. Znova sa môžete tešiť na úchvatnú a miestami dych berúcu spoluprácu človeka, štvornohého zvieraťa a krásnej miestnej prírody.

Tradičné súťaže

Kone, furmanov a divákov čakajú tri merania síl aj zručnosti. Najprv príde na rad slalom s nakladaním metrovice. Cieľom disciplíny je dopraviť záprah s vozom slalomovým spôsobom ku skládke metrovice. Potom ju treba naložiť a spätne presunúť na miesto štartu. A náklad vyložiť v čo najkratšom čase.

Ďalej nasleduje slalom s kladou na presnosť. Cieľom druhej disciplíny je tlačenie klady do brány, zhodenie kužeľa a ukončenie disciplíny v cieli zastavením na presnosť.

Tretím bude silový pretek. Jeho podstatou je postupné upínanie troch kmeňov stromov k sebe a ich dopravenie do cieľa v presne stanovenom čase.

Pod záštitou asociácie furmanov

Podujatie je jedným zo série pretekov Asociácie furmanov Slovenska (AFuS). Ide o nezávislé záujmové združenie. Jednotlivé kluby asociácie v obciach sú spoločenstvá furmanov. Obnovuje, udržiava a rozvíja historické, remeselné a folklórne tradície. Zároveň podporuje miestnu a regionálnu kultúru i rozvoj vidieckej turistiky.

Zdroj: autor | Foto: davidov.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Mikuláš G
Skúsený novinár s neutíchajúcim nadšením začiatočníka. Diplomovaný ekonóm držiaci sa hesla: "Peniaze nie sú všetko, ale skúste ich nemať". A keď už filozoficky, tak: "Pravda nie je vo hviezdach, pravda je v nás".