Slováci, pripravte sa na zdražovanie cien potravín. Za niektoré druhy si už teraz priplácame viac až o 30%. Dôvodom zvyšovania je najmä nepriaznivé počasie, ktoré našich poľnohospodárov tento rok potrápilo.  

Zdajú sa vám naše potraviny príliš drahé? Bohužiaľ, vyzerá to tak, že budú čím ďalej, tým drahšie. Hlavným dôvodom zdražovania v blízkej dobe je najmä počasie, ktoré dalo zabrať poľnohospodárom. S počasím to bolo ako na hojdačke, najprv silné mrazy, potom obrovské sucho a extrémne horúčavy. Toto všetko sú veci, ktoré sa odrazia aj na našej ekonomickej situácii.

Ceny niektorých potravín sú o niekoľko percent vyššie ako minulý rok a bude to ešte horšie. Stúpne cena nielen niektorého ovocia a zeleniny, ale aj mäsa a mliečnych výrobkov. Podľa informácií Štatistického úradu si napríklad za bravčové karé priplácame už teraz o 30% viac ako minulý rok.

Štatistický úrad tiež porovnal júnové ceny niektorých potravín s cenami z rovnakého obdobia v minulom roku a výsledky sú nieže prekvapivé, ale dychvyrážajúce. Za obdobie posledného roka zdraželo dovážané ovocie ako napríklad kiwi a mandarínky o viac ako 50%. Cena pri bravčovom mäse sa v priemere zdvihla o 30%. Zatiaľ čo minulý rok sme za bravčové karé zaplatili 3,70 eura za kilo, dnes to je až 4,80 eur. Pri porovnávaní cien mliečnych výrobkov sa zvýšenie cien pohybuje okolo 20%. Pozitívne zmeny v cenách sa podarilo nájsť pri produktoch ako karotka, citróny, zeler, zemiaky či cibuľa, ktoré zlacneli v priemere o 20%.

Možno sa nám zdá, že ceny niektorých našich potravín už ani nemôžu byť vyššie, opak je pravdou. Štatistický úrad predpokladá, že ceny v našich obchodoch budú ešte o čosi vyššie ako minulý rok. Situácia na trhu bude závisieť od úrody nielen na Slovensku ale aj vo svete. Sezónne produkty sú teraz o niečo lacnejšie, no s príchodom zimy sa všetko zmení.Najviac sa naša peňaženka zapotí pri nákupe ovocia, zeleniny, mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov. Cena mlieka sa zvyšuje nielen u nás, ale na celom svete. Dôvodom je fakt, že produkcia mlieka neustále klesá, čo spôsobuje jeho nedostatok. Suché a horúce počasie bude dôvodom zvyšovania cien ovocia a zeleniny nielen u nás. Pripravme sa teda na to, že v obchode s potravinami necháme čoraz viac peňazí.

Zdroj: cas.sk | Foto: Pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk