Od nového školského roka by mala do všetkých škôl zavítať pozitívna zmena. Tá by mala platiť od septembra, dotknúť by sa teda mala už najbližších prvákov. Minister školstva avizoval, že školy budú mať na výber, aké písmo budú svojich žiakov učiť. Od jesene by chcel Plavčan dokonca so školami testovať ďalšie typy písma.

Minister školstva Plavčan zrušil dodatok, ktorý prikazoval, že všetci žiaci musia vedieť písať klasickým písaným spojitým písmom. Priznal si tak svoju chybu v súvislosti so zavedením dodatku. Žiaci tak budú môcť okrem klasického spojitého písaného písma používať aj iný druh, tzv. Comenia Script, ako tomu bolo pred zavedením dodatku. Tento druh písma je vhodný najmä pre ľavákov, žiakov s oneskoreným vývojom či jemnou poruchou motoriky.

Jednotlivé písmenká pri tomto druhu písma nie sú spojené a preto je pre niektorých školákov jednoduchšie na používanie. Plavčana presvedčili najmä názory odborníkov a ako povedal na tlačovej besede, k jeho rozhodnutiu napomohlo i to, že písmo Comenia Script používalo pomerne vysoký počet škôl. Od jesene chce dokonca rezort školstva testovať so školami ďalšie druhy písma, či nebudú ešte vhodnejšie pre istý typ žiakov. Minister priznal to, že pri zavádzaní dodatku k Štátnemu vzdelávaciemu programu mali málo informácií o tom, v akej miere školy využívajú písmo Comenia Script.

Zdroj: tlačová beseda na TA3| Foto: flickr.com ilustračné