eurá

Rok 2017 bol pre Slovensko a jeho pracovný trh naozaj dynamickým. Dočkali sme sa zmien, ktoré ovplyvňujú náš život aj keď nepriamo. Rok 2018 by mal na tento stav nadväzovať a očakávať by sme vraj mali niečo podobné. 

Rok 2017 priniesol na našom trhu práce niekoľko výrazných zmien. Na Slovensku máme vraj nielen vyššie platy, ale aj nezamestnanosť sa priblížila k číslu ako nikdy predtým. Zamestnávatelia ponúkajú toľko voľných pracovných miest, že je problém ich obsadiť. Trh práce v roku 2017 najviac ovplyvnili tieto udalosti:

Dynamický rast platov

Na Slovensku sa v tomto roku zvýšila minimálna mzda zo 405 na 435 eur mesačne a priemerná mzda v národnom hospodárstve dosiahla výšku 925 eur, čím medziročne vzrástla o 4,4 percenta. Rok 2018 má priniesť ešte výraznejší rast minimálnej mzdy, a to až na 480 eur.

Rekordne nízka nezamestnanosť

Na celom Slovensku klesá tento rok nezamestnanosť, niekde viac a niekde menej. Už ani jeden okres však u nás nemá nezamestnanosť viac ako 20 percent, čím sa vláda poriadne chváli. Miera nezamestnanosti u nás prvýkrát v histórii klesla pod 7 percent, čo nám tiež niektorí naši politici radi pripomínajú.

Nedostatok pracovnej sily

Úrady práce registrujú stále menej ľudí, pretože sa stáva, že je u nás viac práce ako ľudí, ktorí potrebujú prácu.  Tento stav vedie k tomu, že zamestnávatelia znižujú svoje nároky a berú aj ľudí, ktorých by inak nechceli. Počet zamestnaných cudzincov z tohto dôvodu dosiahol takmer 48-tisíc, čo je oproti roku 2016 o 40 percent viac. Naopak, Slovákov, ktorí odchádzajú za prácou do zahraničia ubúda a snažia sa zamestnať doma.

Dôchodok je čoraz viac v nedohľadne

Odchod do dôchodku sa tento rok znova oddialil a stanovil sa v dĺžke 62 rokov a 76 dní. Tento trend bude stále pokračovať a budúci rok by to malo byť už 62 rokov a 139 dní. Tento nástup do dôchodku sa týka každého, kto sa narodil po 31.12.1954.

Zárobok na dohodu alebo úrad práce

Tento rok sa obmedzila možnosť zarobiť si pre ľudí, ktorí sú evidovaní ako nezamestnaní. Uchádzač môže odrobiť po novom najviac 40 dní v roku a aj to iba na dohodu. Taktiež nemôže pracovať tam, kde ho odmietli alebo kde pracoval predtým. Zarobiť si však títo ľudia môžu sumu do výšky životného minima, presnejšie 199,48 eura mesačne.

Zdroj: cas.sk | Foto: pixabay