Ilustračná foto

Do nášho života prichádzajú mnohokrát rôznorodé zmeny. Zaradiť by sme k nim mohli napríklad zmenu profesie, či náhlu stratu zamestnania. V danej chvíli nám nezostáva nič iné ako začať “pátrať” po voľných pracovných miestach a vhodných pracovných ponukách. 

Avšak samotný proces hľadania nám čo najbližšej profesie nie je v každom kúte Slovenska taký jednoduchý, ako si prvotne predstavujeme. Dôležitým bodom je spôsob hľadania danej pracovnej ponuky, ktorá je nám nielen blízka, ale zohľadňuje i naše danosti a odbornosť.

Rozdiel pri výbere pracovnej profesie je napríklad i v tom, či sme čerstvým absolventom školy, kedy sa do hľadania “nového jobu” púšťame s obrovským elánom a nadšením alebo už máme za sebou nejaké pracovné skúsenosti a potrebujeme v tomto smere zmenu, prípadne sme o prácu prišli.

Pred tým ako začneme hľadať voľné miesta v nami vybranej pracovnej oblasti, je potrebné, dôkladne popremýšľať ako nad svojimi aktuálnymi prioritami, tak i nad časom, ktorý môžeme hľadaniu práce venovať.

Najčastejšou z využívaných možností je pri hľadaní práce webový pracovný portál, či uverejnenie svojho životopisu na iných internetových portáloch. Využiť môžeme i služby personálnych agentúr, novín, úradov práce, priame kontaktovanie potencionálneho zamestnávateľa i napriek tomu, že voľné pracovné miesto aktuálne neponúka. Fajn je nezabudnúť i na osobné kontakty.

Pri hľadaní vašej vysnívanej profesie je potrebné reagovať jednak veľmi rýchlo, najčastejšie zaslaním životopisu a motivačného listu. Dôležité je ich mať čo najlepšie spracované, nakoľko ide o prvý kontakt s potenciálnym zamestnávateľom. Nezabúdajme, že prvý dojem je veľmi dôležitý!

Niekoľko rád odborníkov z personálnych agentúr

  • Martin Huba Country Manager SYNERGIE Slovakia odporúča všetkým absolventom pristupovať k hľadaniu práce seriózne a proaktívne. Prejavom skutočného záujmu sa zamestnať je napríklad dodržiavanie dohodnutých termínov, zdieľanie informácií ako i pripravené otázky. Takýto prístup podľa neho určite ocení aj neskôr potenciálny zamestnávateľ.
  • Lenka Bábelová Branch Manager CPL Jobs odporúča venovať dostatočný čas príprave na pohovor a pripraviť sa v prípade potreby na konverzáciu v cudzom jazyku (poväčšine v anglickom). Dôležité je podľa nej taktiež aktívne vzdelávanie sa v cudzích jazykoch.
  • KatarínaSobanskáPermanent Placement Consultant ADECCO Slovakia odporúča opäť nepodceňovať prípravu na samotný pohovor. Potrebné je prísť na pracovný pohovor na čas a pýtať sa potencionálneho zamestnávateľa na všetko, čo vás zaujíma. V prípade, že sa vás konzultant pýta, kde ste už reagovali alebo boli na pohovore, buďte úprimní. Nie je prehnane zvedavý, len sa musí uistiť, či vás do danej spoločnosti ešte môže odporučiť.

Zdroj: slovensko.sk, hnonline.sk | Ilustračná foto: pexels.com