Janka Švrčková

Študentka zo senického gymnázia Janka Švrčková pochádza zo Sobotišťa. Ako prvá Slovenka sa zúčastnila medzinárodnej súťaže zameranej na astronómiu.

Aké boli Vaše obľúbené predmety na ZŠ?

Dosť sa to líšilo, podľa toho, aký učiteľ nás ich učil. Bavila ma matematika, telesná a dejepis.

Zúčastňovali ste sa súťaží alebo olympiád?

Zúčastňovala som sa astronomickej súťaže Čo vieš o hviezdach? už od 3. ročníka, a zakaždým sa mi podarilo dostať do celoslovenského kola. V 9. ročníku sa mi podarilo, dokonca vyhrať celoslovenské kolo. Zúčastnila som sa pytagoriády, raz aj dejepisnej olympiády a olympiády v nemeckom jazyku.

Venuje sa niekto z Vašej rodiny astronómii? Alebo to bola len Vaša prirodzená zvedavosť, že ste sa začali zaoberať touto oblasťou?

Chodím od 1. ročníka ZŠ na astronomický krúžok do hvezdárne v Sobotišti. Má ho na starosti pán profesor Štefeček z gymnázia v Senici a on má aj najväčšie zásluhy na mojich úspechoch v astronómii.

Hvezdáreň
zdroj: fotoarchív Janky Švrčkovej

Uvedomovali ste si po príchode do Indie, že sa zúčastňujete medzinárodnej súťaže?

Ja som ani tak nevnímala tú súťaž, ako to, že som úplne v inej krajine. Som tam iba so šiestimi ďalšími ľuďmi, z toho 4 študenti a 2 vedúci, ktorých som až tak veľmi nepoznala. Bolo to pre mňa hlavne očakávanie, čo sa stane, čo zažijeme. (BEZ mobilu). Až tak som nemyslela na to, že ideme súťažiť. A to mi pomohlo k psychickej pohode.

Popíšte čitateľom ako prebiehala súťaž?

Samotná súťaž trvala 10 dní, z ktorých boli 4 súťažné a 6 dní bolo vyhradených na ceremoniály a exkurzie. Súťaž pozostávala zo 4 častí. Jedna bola teoretická, kde sme 5 hodín rátali astronomické príklady. Ďalšia časť bola databázová analýza. Počas nej sme mali 4 hodiny na spracovanie reálnych astronomických dát. Kreslili sme grafy, vypočítavali rôzne informácie. Tretia bola praktická a bola rozdelená na celý deň. Doobeda sme boli v planetáriu, mali sme tam pripravené rozličné úlohy. Potom sme robili astronomickú slepú mapu, boli to len bodky na papieri, z ktorých sme určovali rôzne astronomické objekty. Večer sme šli von, ďaleko za mesto. Z ďalekohľadu sme pozorovali oblohu a mali sme rozličné úlohy. Štvrtá časť bola tímová súťaž a bola hodnotená samostatne. Všetky tímy dostali zadanie, na ktoré mali 5 dní.

Mesto
zdroj: fotoarchív Janky Švrčkovej

V akom jazyku ste dostali zadanie súťaže, keďže sa jej zúčastnilo 48 tímov z rôznych krajín?

Zadania boli prekladané. Každý tím mal svojich lídrov, ktorí ho prekladali do jazyka krajiny. Mali sme ich k dispozícii aj v angličtine, aby sme si preklad mohli porovnať.

Mali ste možnosť pozrieť si mesto Bhubaneswar?

Samozrejme zážitkov bolo veľa. Počas samotnej súťaže nás organizátori zobrali na tri exkurzie aj do iných miest. Najlepšie zážitka sme mali v čase pred súťažou. Vtedy sme boli spolu len Slováci a ubytovaní sme boli v hoteloch v meste, ktoré vyzerali všelijako. Zažili sme najšialenejšie zážitky, napr. boli sme na indických trhoch a zjednávali sme sa o ceny. Boli sme sa kúpať v oceáne, jazdili sme po meste. Hlavne sme zažili celú atmosféru života v Indii, všetky tie kravy, pouličné psy.

Mesto Bhubaneswar
zdroj: fotoarchív Janky Švrčkovej

A čo strava? Niektorí mladí aj u nás vyberajú, čo budú jesť a čo nie.

Tam nám to už bolo jedno. Po 2 týždňoch som si uvedomila, že je úplne jedno, čo jem, hlavne že jem. Boli niekedy dni, že mi nevyšiel čas ísť si kúpiť jedlo. Navečerala som sa až večer a za celý deň som zjedla jednu horalku zo Slovenska. Bolo zaujímavé, že ani hygiena nebola až taká veľká. Prvý deň, keď sme išli na súťaž, sme zistili, že kuchyňa je len palisádový stan. Do neho nemali problém dostať sa pouličné psy, ktoré bývali v areáli. Neboli sme tým veľmi nadšení. Indická kuchyňa je veľmi štipľavá, a to nie každému vyhovuje. Nakoniec trochu úroveň štipľavosti zmiernili, aby sme to mohli jesť aj my. Po dvoch týždňoch, ktoré sme tam strávili, sme sa dostali do takej búdy, ktorá bola postavená z plechu a cez strechu prerastali stromy. Boli sme sa tam najesť. Jedlo pripravovali v príšernej hygiene, holými rukami, ale chutilo to fantasticky. Uvedomili sme si, ako sa vieme prispôsobiť, keď musíme.

Team
zdroj: fotoarchív Janky Švrčkovej

Ochutnali ste typické jedlo alebo nápoj?

Pre Indiu je typická čistá ryža a placka, ktorá je pripravená iba z múky a vody. Často jedia morské plody, ryby a kuracie mäso. Hlavne kvôli tomu, že je tam veľa náboženstiev pokope. V jednom sa neje kravské v inom bravčové mäso. Jedia veľa zeleniny a používajú kari korenie.

Akej oblasti by ste sa chceli venovať v budúcnosti?

Momentálne mám pred sebou ďalšiu súťaž, ktorá bude v Thajsku na jeseň v novembri. Do konca strednej školy sa chcem venovať súťažiam. Na výšku by som chcela ísť do Prahy na Karlovu univerzitu, študovať fyziku. Ďalej uvidím, čo ma tam bude baviť, čo ma zaujme. Ešte nemám úplne presnú predstavu.

Ako sa pre slovenský tím skončila medzinárodná súťaž?

Náš tím skončil na 13. mieste spomedzi 48-mich tímov. Medzi jednotlivcami sme získali jedno zlato, čo bolo v absolútnom poradí 3. miesto. Ďalej dvakrát bronz a jedno čestné uznanie. Celkovo bolo rozdaných 14 zlatých, 28 strieborných, 50 bronzových a 48 čestných uznaní.

Zdroj: autor | Foto: fotoarchív Janky Švrčkovej