Tatiana Lazarová z Myjavy je nielen krásna žena, ale chce, aby sa tak cítila každá žena. Pomáha jej k tomu štetec, ruky a talent, ktorý dostala do vienka.

Niektorí maľujú obrazy, ty maľuješ tváre ľudí. Ako si sa k tomu dostala?

Už od malička, určite ako každé dievča, ma táto oblasť zaujímala. Sledovala som moju maminu, ako skrášľuje svoje kamarátky na rôzne spoločenské udalosti, alebo strihá vlasy hocikomu z rodiny. Vždy som pri tom musela byť. Odvtedy sa to so mnou ťahalo. Začínala som ako mamina – od rodiny a kamarátok. Aj to bolo jednou z pohnútok, ktoré ma priviedli k myšlienke zdokonaliť sa. Absolvovala som akreditovaný vizážistický kurz a rôzne iné a bolo to. Je to niekoľko rokov, čo sa vizážistike venujem, no za posledné roky k tomu pribudli aj spoločenské účesy.

T. Lazarová vie ako zdôrazniť ženské črty. zdroj: facebook Líčenie a spoločenské účesy Tatiana Lazarová.

Aké sú podľa teba najčastejšie chyby žien pri líčení?

Chýb je viacero, spomeniem však tie najzákladnejšie – make-up, obočie, kontúrovanie. Make-up je veľmi dôležitou súčasťou líčenia. Je veľmi dôležitá farba a konzistencia make-upu. Odtieň musí ladiť s tónom pleti a musí tiež sadnúť svojimi vlastnosťami. Vôbec nie je jednoduché nájsť správny make-up. Treba si však dávať pozor na to, aby sme nevyzerali umelo a nemali príliš hrubú vrstvu. Dnes je trendom nahý make-up, čiže všetkého s mierou. To platí i s obočím. Minulú sezónu bol trend mať dokonalo upravené a zvýraznené obočie. Tento rok sa kladie dôraz na prirodzenosť. Treba sa vyhýbať príliš tmavému zvýraznenému obočiu, ktoré nemá nič spoločné s pôvodným tvarom. Treba zachovať jeho tvar. Kontúrovanie tváre je horúcim trendom. Tým však pridávame na pleť ďalšie vrstvy make-upu. Je to vhodné skôr na večerný make-up alebo fotografovanie. V tomto prípade je menej viac.

Na aké príležitosti sa ženy zvyknú u teba maľovať a ako vydrží také líčenie?

V podstate na všetky príležitosti. Či už ide o svadobné líčenie, na ples, na rôzne oslavy alebo aj líčenie na fotografovanie. K tomu patrí aj spoločenský účes. Trendom sú vlny rôzneho tvaru, rôzne drdoly. Výdrž make-upu je individuálna, záleží i od typu pleti. Dnes máme na trhu množstvo podkladových fixačných báz, ktoré vedia pleť krásne zjednotiť a zafixovať make-up dostatočne na to, aby vám vydržal i do skorého rána.

Teória verzus prax, zdroj: facebook Líčenie a spoločenské účesy Tatiana Lazarová

V súčasnej dobe je trend zvýrazňovať obočie a kontúrovanie, aký máš na to názor, respektíve, čo ty považuješ za najdôležitejšiu časť líčenia?

Prirodzenosť v líčení sa opäť vracia. Dôležité je pre mňa vytvoriť vhodný make-up, zakryť nedokonalosti korektormi a som i za jednoduché korekcie tváre. Ak sa žena líči sama, treba si dať pozor na sýtosť farieb, aby to nevyzeralo gýčovo, pretože kontúrovanie môže pridať na veku. Treba dbať na prechod línií, rozotierať prechody odtieňov dostratena. Aby sme si prirodzene zvýraznili obočie, stačí použiť ceruzku a štetec. Ja používam pri líčení i tieň na obočie, ktorý následne zafixujem bezfarebným fixátorom. Na denné líčenie sú vhodné aj kefky na obočie s gélom v rôznych odtieňoch, ktoré som si v poslednej dobe naozaj obľúbila.

Okrem tváre sa venuješ aj spoločenským účesom. Pri vytváraní účesu počúvaš vlastný inštinkt, alebo sa snažíš vyhovieť predstave žien? Prípadne účes prispôsobuješ líčeniu alebo naopak?

Áno, venujem sa i tvorbe účesov na všetky spoločenské príležitosti. Podľa môjho názoru je veľkou výhodou, keď zákazníčku nalíčia i učešú na jednom mieste. Bonusom je i prísť za zákazníčkou domov. Vždy sa snažím, aby zákazníčka odchádzala spokojná, preto vyhoviem jej požiadavkám. To však neznamená, keď sa jej niečo vyslovene nehodí, tak jej to spravím. Dôležité je vykomunikovať si dôvody, prečo takto áno a prečo nie. Musím byť so svojou prácou stotožnená aj ja, pretože je to moja vizitka. Líčenie s účesom prispôsobujem nielen k celkovej vizáži, ale aj outfitu a druhu spoločenskej udalosti.

zdroj: Líčenie a spoločenské účesy Tatiana Lazarová

Kedy sa podľa teba cíti žena najkrajšia a aký je zmysel make-upu?

Žena sa v prvom rade musí cítiť sama sebou, mala by z nej vyžarovať pozitívna energia a vtedy je krásna pre seba i okolie. Baví ma robiť ženy krajšími a keď vidím ich príjemnú a úprimnú spätnú väzbu, ich radosť zo zmeny, vtedy som šťastná aj ja. Toto je zmyslom mojej práce, mojej vášne a zmyslom make-upu – robiť ženy krásnymi. Bez ohľadu na vek, na nedostatky, sme všetky niečím výnimočné, stačí to len nájsť a zvýrazniť.

Odkiaľ berieš inšpirácie a čo by si chcela v tejto oblasti dosiahnuť?

Podľa mňa sú inšpirácie všade, kam sa pozrieme a je len na nás, čím sa necháme inšpirovať. Sledujem trendy v líčení i na rôznych internetových stránkach a videách. Mojím cieľom je mať spokojné zákazníčky, ktoré sa budú ku mne s radosťou vracať.

A takto to dopadne, keď sa práca profesionálnej vizážistky a kaderníčky spojí s umeleckou tvorbou profesionálnej fotografky Petry Bodnárovej:

 zdroj: Petra Bednárová Photography

Zdroj: autor | Foto: Facebook Líčenie a spoločenské účesy Tatiana LazarováPetra Bednárová Photography