Jedinečné odevy z prírodných materiálov, ktoré nesú pečať lásky k prírode a úcty ku koreňom. Aj takto by sa dalo opísať originálne oblečenie vyrábané v našom regióne pod slovenskou značkou POHAN. 

V malej dedinke Medvecké v Nitrianskom kraji sa už niekoľko rokov vyrába oblečenie z čistého ľanu pod značkou POHAN. Za ten čas si získala značka mnoho priaznivcov a spokojných zákazníkov po celom Slovensku i v zahraničí, ktorí sa k nim radi vracajú. Prečítajte si zaujímavý rozhovor s členkou tímu Miškou Šrankovou.

Ako sa to všetko začalo, ako prišla tá myšlienka niečo takéto vyrábať?

Člen nášho tímu, Ivan Štosel, našiel na povale staršie ľanové plátno a rozhodol sa, že chce z neho košeľu… A tak uzrela svetlo sveta naša prvá ľanová košeľa, ktorá pútala pozornosť všade, kde si ju obliekol. Ľudia sa začali vypytovať, odkiaľ ju má, kto mu ju vyhotovil a mnohí chceli takúto košeľu tiež vlastniť. Ľanová košeľa sa dnes bežne nenosí. Dýcha tradíciou a zároveň originalitou. A to ľudí priťahuje a zaujme. A tak po viacerých dopytoch na takéto košele vznikol nápad ich vyrábať – šiť a dať tomu konkrétnu formu a značku. Začali sme šiť ako sa hovorí ,,na kolene“. Najskôr sme predávali naše výrobky na jarmokoch a neskôr vznikol e-shop alebo nás nájdete na facebooku pod názvom E-šopa u Pohana.

zdroj:Facebook E-šopa u Pohana

A ako vznikol názov POHAN?

Pôvod slova pohan je z latinčiny => paganum znamená dedinčan. A keďže tiež žijeme na dedine, vyznávame tradície, máme úctu k prírode a používame na výrobu prírodné materiály, vzniklo to tak spontánne a ujalo sa to. Názvy produktov a výšiviek majú takisto pôvod v slovanskej histórii.

Prečo práve ľan?

Už naši predkovia vedeli, že ľan je úžasná plodina. Ľanové vlákno je silné a odolné voči zodratiu a používaním sa vlastnosti ľanového plátna len zlepšujú. Každý, kto nosí  ľanové odevy, mi dá za pravdu, že najmä v letnom období sa výborne nosia. Ľan je vhodný na nosenie priamo na tele, pretože je priedušný a má vynikajúce termoregulačné vlastnosti, to znamená , že v lete chladí a v zime hreje. Okrem toho je vhodný aj pre alergikov, neelektrizuje  a preto nepriťahuje prach. Ľanová tkanina je prirodzene krčivá, patrí to k jej naturelu a je to výsada všetkých čisto prírodných materiálov. Na ošetrovanie je ľan nenáročný. Možno ho prať bežným spôsobom, aj na vyšších teplotách (bielený a nefarbený). Čím viac sa ľan perie, tým je príjemnejší a mäkší, belší, hlavne ak sa suší na slnku.

zdroj:pohan.sk
zdroj:pohan.sk

Okrem ľanových výrobkov nájdeme v e-shope aj iné produkty, spolupracujete s inými výrobcami?

Áno, ako hovoríte. Zákazníci tu môžu nájsť kvalitné kožené tašky, či opasky, prívesky, ponožky z ovčej vlny… Spolupracujeme s remeselníkmi so Slovenska, ale aj z Českej republiky.

zdroj:pohan.sk

Ktoré ,,kúsky“ z vašej dielne majú u zákazníkov najväčší úspech, ktoré sú najobľúbenejšie?

To je ťažko povedať, záleží to od konkrétneho zákazníka. Ale začalo to samozrejme ľanovými košeľami, tie sú veľmi obľúbené a najskôr boli určené na voľnočasové alebo príležitostné nosenie. A keďže ľudia si ich obľúbili natoľko, že ich chceli nosiť aj do práce, vyšli sme im aj v tomto v ústrety. Pôvodná košeľa na voľnočasové nosenie má jednoduchý a voľný strih a je na šnúrku. Pre košeľu vhodnú do práce sme zvolili zapínanie na gombíky a použili sme farbený ľan v decentných odtieňoch. A majú naozaj veľký úspech. Človek sa v nich cíti veľmi pohodlne, komfortne. U žien sa tešia obľube ľanové sukne, ktoré sú v lete na nezaplatenie a tiež ľanové pyžamká.

zdroj.pohan.sk
zdroj:pohan.sk

Zákazníci sa k vám radi vracajú a to je dobrý pocit, však?

Určite áno:). Väčšinou je to tak, že keď si niekto kúpi napr. košeľu, zapáči sa mu a potom si príde dokúpiť aj gate alebo naopak. Tešia nás pozitívne ohlasy a zákazníkom vychádzame v ústrety. Vieme upraviť odev z našej ponuky na mieru, napr. skrátiť dĺžku nohavíc a podobne. Rovnako si môžu zákazníci vybrať výšivku, ktorú chcú mať na svojom odeve alebo si napríklad môžu dať vyšiť iniciály.

zdroj:Facebook E-šopa u Pohana

Kde môžu ľudia vidieť vaše produkty naživo?

Okrem rôznych remeselných, historických jarmokov, trhov a folklórnych akcií je možnosť navštíviť našu vzorkovú predajňu v Nitre. Tu si môžu záujemcovia vyskúšať odevy, nakúpiť, objednať tovar, ,,opáčiť“ materiál a tiež vyzdvihnúť objednávku z internetového obchodu bez poplatku. Treba si však  vopred dohodnúť termín.

zdroj:Facebook E-šopa u Pohana

A kto je za tým všetkým?

Ľudia, ktorí objavili čaro ručnej práce a tradičných materiálov. Tím značky POHAN:          Miška Šranková, Ivan Štosel, Janka Štoselová

zdroj:pohan.sk

Zdroj: autor, pohan.sk | Foto: Facebook E-šopa u Pohana, pohan.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.