Kde bolo tam bolo, bolo raz jedno mestečko na severe Slovenska, ktoré bolo malé a nedisponovalo žiadnym mimoriadnym bohatstvom. Teda aspoň podľa väčších miest na Slovensku. Všetkých osemtisíc obyvateľov však vedelo, že ich mesto ukrýva obrovský poklad a tým je Oravská priehrada a boli na ňu právom hrdí.

Priehrada však nebola vždy priateľská a za posledné roky vzala až 95 životov. Ľudia sa hnevali a boli sklamaní, ale časom pochopili, že príroda, ktorou sú obkolesení je nádherná, ale aj nebezpečná a zradná. Len tým, že ju budú chrániť a spoznávať, môžu časom využiť jej kvality vo svoj prospech.  Na nábreží nedávno vybudovali krásne miesto vhodné na kúpanie, ktoré obklopujú viaceré kaviarne a reštaurácie. Nechýba ani amfiteáter, aby sa obyvatelia občas mohli stretnúť pri dobrej hudbe, alebo zaujímavej akcii a pripomenúť si, že žiť v tomto mestečku je krásne.  4. septembra sa ľudia z Námestova stretli na Miroslavom Škombárom organizovanej akcii s názvom Noc lampiónov, kde večer vypustili vodné lampióny s prianím venovaným všetkým obetiam priehrady.

Táto akcia nebola výnimočná len preto, že sa stovky ľudí naraz modlili za obete, ale tiež preto, že spolu vytvorili Slovenský rekord v počte vypustených lampiónov, ktorých  bolo viac než 3 000. Čarovná atmosféra bola prelínaná s humorom Binďa z rádia Expres, ktorý celú akciu moderoval. Zrazu odbilo osem hodín a za sprievodu dojímavej pesničky Hallelujah sa obyvatelia a návštevníci naklonili nad vodu, aby tam vypustili svoje sny, nádeje a priania zapísané na lampiónoch. A boli všetci šťastní až kým ich dojmy a silné pocity neodprevadili domov a rozprávkovej noci v Námestove bol koniec.

Ako to vyzeralo počas podujatia si môžete pozrieť vo videu:

Zdroj: Facebook|Video, Foto: Youtube