Ilustračné foto

Prehánky a búrky sa tvoria počas dnešného dňa (štvrtok 5. júla) vo vlhkom vzduchu. Podľa meteorológov môžu byť aj intenzívne, viac ich však očakávajte počas piatka 6. júla. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal dokonca pred búrkami i výstrahy 1. stupňa. 

Aktuálne sa búrky vyskytujú na mnohých miestach Slovenska. Podľa informácií portálu imeteo.sk sa blýskalo predovšetkým na severe Nitrianskeho kraja a na západe Trenčianskeho kraja. “Búrky sú viacmenej stacionárneho charakteru a sprevádzané tak môžu byť prívalovými zrážkami. Viac zrážok očakávame počas zajtrajšieho dňa, kedy do našej oblasti postúpi od západu nevýrazný studený front. Zajtrajšie búrky sa vyskytnú na väčšine územia, pričom môžu byť aj intenzívne, sprevádzané prívalovými zrážkami, krupobitím či silným nárazovým vetrom, uvádza imeteo.sk.

RADAR, ZDROJ: ReproFoto imeteo.sk

V súvislosti so zmenou počasia vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu 1. stupňa pred búrkami na štvrtok 5. júla a piatok 6. júla. 

Výstrahy pred búrkami vo ŠTVRTOK 5. júla

Zdroj: ReproFoto shmu.sk

Výstrahy pred búrkami v PIATOK 6. júla

Zdroj: ReproFoto shmu.sk

“V jednotlivých krajoch je zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 20 m/s (65 – 70 km/h), informuje shmu.sk.

Zdroj/Foto: imeteo.sk, shmu.sk, pixabay.com