Slovákov čaká veľká zmena, z bánk si už nepožičajú tak ľahko ako doteraz. Zmeny sa dotknú nielen klientov, ktorí si požičať plánujú, ale aj tých, ktorí už nejaký ten úver majú. Na čo sa treba pripraviť? 

Slováci by sa mali pripraviť na zmenu v poskytovaní úverov, lacné požičiavanie sa čoskoro skončí. Podľa odborníkov je éra nízkych úrokov na konci, ľudia by sa preto mali pripraviť na vyššie výdavky spojené s ich záväzkami voči bankám.

Daniel Bytčánek, ktorý už roky riadi slovenský dlh, tvrdí, že v nasledujúcich mesiacoch dôjde k poriadnej zmene, kedy pôjdu úrokové sadzby hore. Zdražovanie úverov by sa tak malo začať koncom roka 2018, najneskôr začiatkom roka 2019. Zvyšovanie úrokov však nebude rapídne, ale bude skôr postupné.

Táto informácia je dôležitá nielen pre ľudí, ktorí si plánujú od banky požičať, ale aj pre tých, ktorí požičané už majú. Zvyšovaním úrokov sa budú klientom zvyšovať aj splátky na úveroch, ktoré splácajú. Slováci by si preto mali pripraviť vyššiu rezervu, aby sa im nestalo, že nebudú mať z čoho úver splácať.

Kedže v časoch lacných požičiek tomuto šialenstvu podľahli státisíce Slovákov, pre niektorých ľudí môže zdražovanie úveroch znamenať problém. V porovnaní s inými krajinami a našimi príjmami sme jedna z najzadĺženejších krajín v Európe. Veľká časť Slovákov by sa teda na zvyšovanie úrokov mala pripraviť a nemali by byť prekvapení v momente, ako im z účtu stiahnu vyššiu splátku.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.