Kvôli vidine jednoduchej a dobre platenej práce sú ľudia schopní urobiť takmer čokoľvek. A keďže v súčasnosti je veľmi náročné nájsť naozaj lepšie zamestnanie, niektorí sa nechajú zlákať do pasce podvodníkov, ktorí ich oberú o stovky eur a žiadnu prácu im, samozrejme, neposkytnú. 

Polícia Slovenskej republiky na svojej facebookovej stránke informuje o podvodných pracovných ponukách predovšetkým v Rakúsku. V minulom roku už k podobným podvodom došlo, no vďaka spolupráci slovenskej a rakúskej polície boli nakoniec páchatelia dolapení, avšak dostali len podmienečný trest.

História sa opakuje a v súčasnosti sa na stránkach www.bazos.sk alebo www.bazac.sk objavili ponuky na prácu, ktoré ale ani zďaleka nie sú také dobré, než sa zdá.

“Ide o rôzne nekvalifikované pracovné pozície v skladoch spravidla vo Viedni alebo blízkom okolí. Nie je požadovaná znalosť nemčiny. Prvý kontakt prebieha zväčša s česky hovoriacim človekom z českého telefónneho čísla, ktorý so záujemcami o prácu dohodne všetky podmienky a dohodnú si stretnutie v Rakúsku v ubytovacom zariadení, ktorého názov a adresu im pošle v SMS správe. V hoteli ich následne kontaktuje muž, ktorý sa vydáva za spolupracovníka človeka, ktorý im sprostredkoval prácu, dá poškodeným podpísať „pochybné“ zmluvy, zoberie od ich peniaze na ubytovanie vo výške 300 – 400 eur a dá im adresu, kde sa majú na druhý deň hlásiť. Ráno poškodení zistia, že hotel je zaplatený iba na jednu noc. Po príchode na miesto výkonu práce ich tam nikto nečaká, nikto o nich nevie, telefónne číslo sprostredkovateľa je nedostupné,” informuje polícia, ktorá zároveň vyzýva občanov, aby boli opatrní.

Ak máte záujem o prácu v zahraničí, vždy si vopred overte svojho potenciálneho zamestnávateľa. Nikdy nepodpisujte pofidérne zmluvy a neplaťte vysoké poplatky, pretože sa môže stať, že svoje peniaze už nikdy neuvidíte a stanete sa len ďalšou obeťou dobre prepracovaného podvodu. Ak chcete varovať aj svojich známych, zdieľajte tento príspevok, inak sa obeťami môžu stať práve oni.

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky | Ilustračná foto: YouTube

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Mladá a ambiciózna študentka žurnalistiky, ktorá sa zaujíma o všetko, čo sa deje okolo nej a má potrebu upozorniť na to aj svoje okolie. Miluje písanie a ak náhodou nepíše nejaký článok, rada si prečíta dobrú knihu.