Možno to znie neuveriteľne, no práca v zahraničí sa už Slovákom prestáva oplácať. Mnohí z nich sa vracajú domov, kde sa snažia vytvoriť si dobré pracovné zázemie. Čo je hlavným dôvodom ich rozhodnutia? 

Možno vás tieto štatistiky prekvapia, no Slováci sa začali húfne vracať zo zahraničia domov. Dôvodom je ekonomická situácia na Slovensku, a to, že rozdiel vo výške zárobku doma a v zahraničí sa stále zmenšuje. Návrat Slovákov späť do svojej rodnej krajiny spôsobuje najmä to, že v roku 2017 sa priemerná mzda na Slovensku vyšplhala takmer na tisíc eur, pričom v bratislavskom kraji je to o niečo viac. Podľa Štatistického úradu sa minulý rok zvýšili mzdy o 4,6 percenta.

Len za posledné tri mesiace minulého roka klesol počet krátkodobo pracujúcich Slovákov v zahraničí o 3 700 ľudí, a to na 150-tisíc pracujúcich. V percentuálnom znázornení sa domov vrátilo až 2,4 percenta zamestnancov, ktorí v zahraničí zrejme neboli dobre docenení. Situácia, kedy našinci odchádzali za prácou do iných krajín, sa teda mení a môže za to obrovský počet pracovných miest a zvyšujúce sa príjmy v našom štáte. Život v niektorých krajinách sa totiž už Slovákom neopláca tak ako v minulosti a v porovnaní s nákladmi je pre nich lepšie žiť na Slovensku. Stále však platí, že ľudia z chudobnejších regiónov v zahraničí zostávajú.

Pracovné podmienky na Slovensku sú priaznivé najmä pre kvalifikovaných, ktorých začína byť nedostatok. Takíto zamestnanci tak majú veľké možnosti na vyjednávanie o výške svojho platu a iných benefitoch. Problém však môže nastať, ak by sa domov chcelo vrátiť viac Slovákov, ako je možné. Pracovný trh by sa tu naplnil a ľudia s nižšou kvalifikáciou by nemali dobré možnosti zamestnať sa. Najväčší návrat domov zaznamenali pri Slovákoch žijúcich v Británii, ktorí sa tak rozhodli po odchode tejto krajiny z únie.

Zdroj: pravda.sk | Foto: pixabay