Nový rok nám priniesol nielen nové poplatky v zdravotníctve, ale aj v inej sfére nášho života. Poplatok, ktorí si musia ľudia zaplatiť za sobáš v kostole podľa mnohých nie je v poriadku a rozhodli sa spísať petíciu, ktorú podpísali už tisícky Slovákov.  

Zmena, ktorá začala platiť tento rok, sa týka veriacich, ktorí chcú svoj veľký deň spečatiť aj v kostole. Dôvodom zavedenia tohto poplatku je vraj väčšie množstvo povinností, ktoré musia matrikári vykonať oproti civilnému sobášu. Áno, čítate dobre, zavedenie poplatku navrhli pracovníci matriky a vláda im ho schválila. Predseda Združenia miest a obcí Milan Muška však tvrdí, že 10 eurový poplatok nie je diskriminačný, no dalo by sa diskutovať aj o tom, či by v tomto prípade nemal byť spoplatnený aj ten civilný. Výška poplatku za sobáš je stanovená na 10 eur, no ak ho niekto nezaplatí, podľa zákona nemá nárok na sobáš v kostole.

Voči poplatku sa už postavili tisícky Slovákov, ktorí spísali petíciu za jeho zrušenie. 12-tisíc ľudí svojim podpisom žiadajú ministra vnútra Róberta Kaliňáka o to, aby poplatok okamžite zrušil. Je pravda, že výška tohto poplatku ľudí nezruinuje, no množstvo Slovákov tvrdí, že štát by mal ľudí v rozhodnutí zosobášenia sa v kostole podporovať a nie im klásť pod nohy prekážky. V tomto prípade ide vraj o princíp, kedy vláda mladomanželov zbytočne zahŕňa povinnosťami, ktoré ich ešte aj stoja peniaze. Je teda na Slovákoch, či petíciu dostatočne podporia a poplatok bude nakoniec zrušený alebo naďalej platný.

Zdroj: cas.sk | Foto: freepik

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.