Celá situácia sa zdá byť absurdná, no meškanie hodín na domácich spotrebičoch si všimlo množstvo ľudí. Nie, nie je to znamenie duchov, za tento stav môže jedna jediná vec, ktorú ste určite netušili. 

Možno sa to stalo aj vám. Množstvo Slovákov totiž od januára 2018 zachytilo niečo veľmi zvláštne, a to meškanie digitálnych hodín na spotrebičoch, ktoré v priemere meškajú až o 6 minút. Dôvodom tejto ,,chyby“ je fakt, že spotrebiče sú pripojené na elektrickú sieť a ich hodiny merajú čas na základe frekvencie. Práve tá zohráva v tomto spore dôležitú úlohu, pričom v našich podmienkach ide o frekvenciu 50 Hz.

Elektrická energia, ktorú doma využívame, nemusí byť však zo Slovenska, ale pokojne z hocijakej európskej krajiny. Keďže elektrická energia v Srbsku bola vyrobená s nižšou frekvenciou, dôvodom meškania hodín na našich spotrebičoch môže byť zrovna energia z tohto štátu. Nie sme jediní, komu sa to stalo, rovnaký jav zaznamenali aj ľudia v ďalších 25 európskych krajinách.

O probléme informoval portál tvnoviny.sk, ktorý zároveň dodal, že na jeho vyriešení momentálne pracuje organizácia ENTSO-E. Jej cieľom je vrátiť všetko do normálu v čo najskoršom možnom termíne. Neuveríte ale, čo túto odchýlku spôsobuje. Môže vraj za to politický spor medzi Srbskom a Kosovom, ktorý spôsobil v elektrike chaos v podobe nerovnováhy.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: videoarchiv.markiza.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.