Slováci sú mierne povedané v šoku. Podľa zistení im štát tento rok odovzdá také množstvo dokončených diaľnic, o ktorých sa im ani len nesnívalo. Ľudia sa preto právom pýtajú, ako je toto možné a kde sa stala chyba? 

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) má na celú vec jasný názor a tvrdí, že jeho cieľom nebolo čo najviac úsekov ciest odovzdať, ale naprojektovať a vystavať. Podľa jeho slov si za týmto sľubom stojí a stále ho plní.

Podľa Národnej diaľničnej spoločnosti je výstavba diaľnic dlhodobý proces, ktorý trvá od 12 do 14 rokov, no niekedy to môže trvať aj 20 rokov. Aj toto je podľa hovorkyne spoločnosti Michaely Michalovej dôvodom toho, že každý rok sa do užívania pre motoristov dostane iný kus diaľnic a, bohužiaľ, v tomto roku to nebude ani len jeden jediný kilometer.

Dokončenie úseku diaľnice D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka sa najskôr presunul na október 2018, no keďže zhotoviteľ oznámil ďalšie predĺženie prác, dokončenie sa presunulo na druhý štvrťrok 2019. Národná diaľničná spoločnosť tiež tvrdí, že niektoré úseky diaľnic patria z hľadiska výstavby k tým náročnejším, preto sa ich otvorenie neustále posúva. V tomto prípade ide napríklad o tri rozostavané úseky diaľnic v Žilinskom kraji, z ktorých tento rok nebude dostavaný ani jeden.

Vyhliadky na rok 2019 sú síce o niečo lepšie, no žiadna sláva to nebude. V pláne je dokončenie a otvorenie spomínaného úseku diaľnice D1 z Hričovského Podhradia po Lietavskú Lúčku. Okrem toho by sa mali motoristi dočkať aj ukončenia výstavby 15-kilometrového úseku D1 pri Košiciach a 13-kilometrového úseku diaľnice D1 z Lietavskej Lúčky cez Višňové po Dubnú Skalu.

V rámci tohto projektu však NDS odhadovala už minulý rok zdržanie a preto je vysoký predpoklad, že ani v roku 2019 sa Slováci otvorenia plánovaných diaľnic nedočkajú. Najbližšie dva roky sa tak pre motoristov na Slovensku dokopy nič nezmení, stačí nám len dúfať, že sa situácia zmení k lepšiemu.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay