Ministerstvo financií nedávno informovalo, že sa chystá zvýšiť dane, ktoré zasiahnu obrovskú väčšinu Slovákov. Dôvod na znechutenie tak nemajú len motoristi, ale aj ľudia, ktorí auto nevlastnia. Za čo si po novom priplatíme? 

Štát si pre Slovákov pripravil ďalšiu novinku v podobe vyšších poplatkov za životné či neživotné poistenie. Akoby toho, čo sa zdražuje nebolo málo, priplatíme si viac napríklad aj za poistenie nášho vozidla. Ministerstvo financií chcelo najprv zdaniť len neživotné poistenie, no vyzerá to tak, že si budeme musieť priplatiť aj za to životné.

Množstvo ľudí si ale môže vydýchnuť, vyššia daň sa nebude týkať povinného zmluvného poistenia za auto. Dôvodom je fakt, že to sa zvyšovalo o 8 percent už minulý rok a ďalšie zvyšovanie by Slováci brali už veľmi ťažko. Veľká zmena sa však dotkne havarijného poistenia, ktorá motoristov určite nepoteší. Zdražením tohto druhu poistenia sa tak tento produkt stane pre ľudí menej dostupným, než bolo doteraz. Aby sme to všetko zhrnuli, zdanené ôsmimi percentami budú všetky neživotné poistenia okrem toho povinného a životné budú zdanené sadzbami od dvoch do štyroch percent.

Ministerstvo financií sa síce obhajuje tým, že vyššiu daň nebudú platiť poistenci, ale poisťovňa, no pravda to celkom nie je. V praxi to bude vyzerať tak, že poisťovňa navýši platby pre ľudí a tí si teda budú  musieť vyššiu daň nakoniec zaplatiť sami. Do štátneho rozpočtu teda pribudnú milióny z našich peňaženiek. Navrhovaný zákon by mal začať platiť od 1. októbra 2018, pričom čiastka, ktorú ministerstvo vyberie za rok 2019, by mala byt približne 57 miliónov eur. Verejnosti však stále nebola objasnená informácia o tom, kam a na čo vybrané prostriedky pôjdu.

Proti celému návrhu na zvyšovanie dane pri týchto produktoch sa postavila aj Slovenská asociácia poisťovní ktorá varuje, že zavádzaním novej dane štát postihne ľudí, ktorí sa dobrovoľne rozhodli ochrániť seba alebo svoj majetok proti nepredvídaným udalostiam a neboli tak odkázaní na sociálne služby tohto štátu. Zvýšenie dane za poistenie preto právom rozbúrilo diskusie nielen v odbornej, ale aj laickej verejnosti, ktorej sa tento návrh samozrejme nepáči. Ak ste si mysleli, že zdaňovať by sa mali len nové zmluvy uzatvorené po zavedení tohto zákona, ste na omyle. Ministerstvo avizovalo, že zdaňovať sa budú aj staré zmluvy, ktoré majú ľudia uzatvorené.

Zdroj: autobild.cas.sk | Ilustračná foto: Pexels

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.