Poslanci sa snažia o pozitívnu zmenu, ktorá by uľahčila hľadanie práce tisíckam Slovákov. To, či sa im tento návrh podarí presadiť, však stále nie je isté. Ak by to ale prešlo, konečne by sme videli nejakú pozitívnu zmenu. 

Tento problém pozná asi každý z nás. Ak ste si už niekedy hľadali prácu cez internet, väčšinou ste narazili na inzeráty, v ktorých nebol za vykonanú prácu uvedený plat. Po novom by to už malo byť inak, poslanci prichádzajú so zmenou, ktorá by mala platiť od apríla 2018.

Do parlamentu sa v týchto dňoch dostal návrh novely zákona, podľa ktorého budú musieť zamestnávatelia informovať uchádzačov o plate priamo v pracovnom inzeráte. V praxi to znamená, že ponuky, ktoré plat zverejnený nebudú mať, budú nezákonné a teda nebudú môcť ani existovať. S návrhom na zmenu tohto zákona prišla strana Smer-SD, ktorá tým chce pomôcť najmä ľudom nestrácať čas s nevýhodnými ponukami.

Poslanci tejto strany chcú docieliť to, aby zákon zamestnávateľom prikazoval uvádzať základnú sumu, ktorú zamestnanec dostane na danej pozícii. O tomto návrhu zákona sa síce nedávno rokovalo a chcela ho presadiť skupina poslancov okolo Miroslava Beblavého, no úspechu sa nedočkal. Šancu presadiť si tento návrh bude teraz, kedy by ho mali podporiť aj poslanci, ktorí ešte nedávno boli proti nemu.

Podľa Miroslava Beblavého ak budú poslanci, ktorým zákon moc nevoňal, hlasovať za jeho prijatie, je tu skutočná šanca na úspech. Ak sa v parlamente podarí tento zákon prijať, zamestnávatelia tak budú musieť povinne zverejňovať platy na všetkých možných inzerátoch.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: Freepik