Ak ste aj vy čakali, že po novom roku niektoré z našich potravín zlacnejú, tak vás určite nepotešíme. Naše peňaženky si ani tento rok nevydýchnu a práve naopak, zdražovať by sa malo ešte viac. Kedy to už konečne skončí a čo je dôvodom stáleho zdražovania? 

Množstvo Slovákov si myslelo, že ceny niektorých potravín sa po novom roku ustália alebo dokonca znížia, pravdou je však presný opak. Odborníci síce tvrdili, že o pár dní skončí problém s nedostatkom vajec či masla, no zdá sa, že ceny sa dole výrazne nepohnú. Ľudí dokonca šokuje informácia o tom, že ceny by mali stále rásť, čo považujú mnohí za neúnosné. Akoby nestačilo to, že ceny u nás rástli v roku 2017 najrýchlejšie z celej Európskej únie, tento rok nás ale pravdepodobne čakajú ešte horšie časy, kedy by sme si za mliečny výrobky, bravčové mäso či ovocie mali priplatiť ešte viac, ako sme zvyknutí.

Podľa odborníkov je tento stav ovplyvnený nielen cenami agrokomodít na svetových trhoch, ale najmä tým, že sa slovenskej ekonomike výrazne darí, čo podporuje aj našu kúpyschopnosť. Klesajúca nezamestnanosť a rastúce platy, ktorými sa politici oháňajú tak pre Slovákov neprinášajú len pozitíva, ale aj negatíva. Najhoršie sú na tom sociálne odkázaní ľudia ako napríklad dôchodcovia, ktorým však dávky nerastú v takej miere, ako rastú ceny potravín, a preto vnímajú zdražovanie omnoho citlivejšie ako pracujúci.

Zmena by mohla nastať najbližšie v letných mesiacoch, no všetko bude záležať najmä od počasia, ktoré bude u nás vládnuť. Ak Slovensko zažije extrémne horúčavy, ktoré neprajú poľnohospodárom, rast cien sa pravdepodobne nezastaví a bude pokračovať ďalej. Negatívne ovplyvniť našu úrodu však môžu aj povodne a škodcovia, ktorí nám siahnu hlbšie do vrecka. Nezostáva nám teda nič iné, len veriť v to, že nám počasie tento rok dopraje a ceny sa na dlhšiu dobu stabilizujú.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay