Toto vás nepoteší. Podľa posledných zistení patrí vzuch na Slovensku k najzamorejším v celej Európe. Mapa našej krajiny ukazuje podľa okresov, ktoré regióny sú na tom najhoršie.

Súčasťou vládneho projektu Hodnota za peniaze je aj revízia výdavkov na životné prostredie. Výsledky priebežnej správy sú však šokujúce. Slovensko podľa satelitných údajov skončilo v hodnotení zamorenia vzduchu časticami PM2,5 na úplnom chvoste medzi 28 štátmi.

Slovensko v európskom porovnaní vykazuje vysoké hodnoty prachových častíc PM10 a PM2,5, pričom tieto majú zásadný negatívny vplyv na zdravie človeka. V rámci EÚ sme krajinou s tretím najvyšším podielom obyvateľstva vystaveného nadmerným koncentráciám PM2,5, ktorý sa oproti celoeurópskemu priemeru zmenšuje iba polovičným tempom, konštatuje sa v priebežnej správe.

Ako sa ďalej v správe uvádza, hlavnými príčinami znečistenia je vysoký podiel tuhých palív, vrátane biomasy, používaných v domácnostiach a využívanie menej kvalitných spaľovacích motorov v osobnej doprave.  Na tvorbe týchto tuhých látok, ktoré znečisťujú ovzdušie sa z až 80 percent podieľajú domácnosti a obľasť obchodu a inštitúcií.

Častým problémom je práve kúrenie drevom, ktoré pre rodiny predstavuje najekonomickejšie riešenie, no žiaľ nie práve šetrné k životnému prostrediu, čoho dôkazom bola aj zlá smogová situácia počas zimného obdobia.

Najvyšší počet domácností v rámci rodinných domov vykurujúcich tuhým palivom sa nachádza v okresoch Rimavská Sobota, Čadca a Tvrdošín (jediný okres, kde podiel kúrenia tuhým palivom prevyšuje 80 %), naopak najnižšie podiely kúrenia drevom a uhlím boli zaznamenané na Západnom Slovensku (menej ako 20 % týchto domácností). To môže byť spôsobené ekonomickou výhodnosťou tuhých palív vrátane biomasy, či dostupnosťou prípojky na plyn.

zdroj: mfsr.sk

Zdroj, Foto: mfsr.sk | Ilustračné foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.