Ministerstvo zdravotníctva prejavilo záujem o Kubánky, ktoré by nás už čoskoro mohli ošetrovať. Dokážeme tak nimi zaplniť naše prázdne miesta, ktoré pre Slovenky nie sú atraktívne najmä z platového hľadiska?

Štát síce tvrdí, že na Slovensku chýbajú dve tisícky sestier, no podľa komory je to až 15 000. Tento problém bude treba čo najskôr vyriešiť, pretože sestry nám neustále odchádzajú do zahraničia za lepšími podmienkami a najmä platom. Už teraz je u nás situácia taká, že na 1000 ľudí pripadá 5,8 sestry, čo je okrem Poľska najmenej z okolitých krajín.

Ministerstvo zdravotníctva sa vo februári tohto roka zúčastnilo návštevy na karibskom ostrove Kuba. Podľa denníka SME tam zástupcovia našej krajiny rokovali o mnohých veciach, medzi ktorými bola aj možnosť zamestnania kubánskych zdravotných sestier na Slovensku.

Keďže u nás máme sestričiek nedostatok, tie kubánske by mohli podľa rezortu náš problém vyriešiť, pretože Kuba ich má viac, ako jej treba. V najbližších rokoch by sa tak mohlo stať, že nás v nemocnici budú ošetrovať Kubánky. Ak vás prepadol strach, že by sa o vás nevedeli postarať, ubezpečujeme vás, že aj keď je Kuba komunistickou krajinou, má jedno z najlepších zdravotníctiev na svete.

Celá situácia s príchodom sestier z Kuby sa podľa hovorkyne rezortu Zuzany Eliášovej momentálne vyhodnocuje. Detaily preto známe ešte nie sú a kompetentní sa k tomu nechcú ani vyjadrovať. Kubánky si však budú môcť vybrať krajinu, kde budú chcieť pracovať, a Slovensko pre nich najmä z platového hľadiska nemusí byť zaujímavé. V arabských krajinách im podľa denníka SME ponúkajú až 2 700 eur mesačne, ktoré by u nás zarobili za niekoľko mesiacov.

Takisto je to aj so sestrami z Ukrajiny, Bulharska a Rumunska, ktoré ale Slovensko obchádzajú. Pre tieto ženy sú totiž zaujímavejšie krajiny ako Francúzsko, Nemecko či Španielsko, kde zarobia omnoho viac ako v našich nemocniciach.

Zdroj: sme.sk | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.