Myslíte si, že časy obuvníkov, kožušníkov a pivovarníkov sú na Slovensku už dávno preč? Omyl! Doba sa vracia a naša krajina začína pociťovať nedostatok odborných zamestnancov, ktorých jednoznačne potrebujeme. 

Znovuzrodenie vyučených obuvníkov či pivovarníkov je dôležité najmä kvôli záujmu zamestnávateľov, ktorí majú takýchto zamestnancov nedostatok. Na severovýchode Slovenska sa to preto rozhodli zmeniť a otvoriť odbory s tradíciami siahajúcimi do minulosti.

Záujem o vyučených pivovarníkov prejavila spoločnosť Šariš, ktorá potrebuje naplniť počet zamestnancov. V Prešove sa tak bude otvárať nový odbor s názvom biochemik – výroba piva a sladu, čo potvrdil aj vedúci odboru školstva v Prešovskom samosprávnom kraji Ján Furman. Rovnaká situácia je i v Bardejove, kde dochádza k návratu kožiarskej výroby. V Kežmarku zas na Strednej umeleckej škole plánujú otvoriť odbor s názvom Animovaná obrazová a zvuková tvorba.

Stav, kedy si Slovensko nevychovávalo špecializovaných pracovníkov, sa teda pomaly končí. V blízkej budúcnosti tak môžu vo viacerých ďalších mestách hlásať návrat k odbornému vyučovaniu, ktoré dnešná mládež nepozná.

Zdroj: cas.sk | Foto: pixabay