Na prvý pohľad nevinné stvorenia, ktoré sme ako deti milovali, v skutočnosti však v sebe ukrývajú veľké nebezpečenstvo. Jedovaté lienky pochádzajúce predovšetkým z východu sa premnožili nielen na Slovensku, ale v celej Európe. 

Od tých našich klasických sa Harmonia axyridis, teda lienka východná, odlišuje tým, že má viac bodiek a nepríjemne hryzie. Na krovkách môže mať čiernu farbu a žlté bodky, ale môže byť sfarbená aj do červena, prípadne mať čierne bodky na farebnom základe. Tieto lienky sa vyznačujú tým, že sa združujú vo veľkých rojoch a premnožili sa najmä preto, lebo nemajú u nás prirodzeného nepriateľa kvôli jedovatým látkam, ktoré sa po ich uhryznutí môžu dostať aj do nášho tela.

Experti zo Slovenskej akadémie vied a Slovenského národného múzea upozorňujú, že veľký pozor by si mali dávať predovšetkým alergici. Lienky majú v sebe jedovaté látky a v slinách dokonca dokážu prenášať aj plesňové ochorenia a rôzne infekcie, ktoré sú nebezpečné najmä pre citlivejších alergikov.

Dôležité je najmä zabrániť tomu, aby sa nedostali do vašej domácnosti, keďže vyhľadávajú teplo. Pomôcť môže sieťka proti hmyzu, prípadne postriekanie parapety prípravkom proti hmyzu alebo savom.

Zdroj: pluska.sk | Ilustračná foto: Pixabay