Vranovskí mestskí poslanci stále odmietajú investora s plazmovým spracovaním odpadov. Projekt by pritom mohol zamestnať najmenej 35 ľudí. Nepresvedčila ich zatiaľ ani ďalšia štúdia, tentoraz od profesora Juraja Ladomerského. Niektorí poslanci o nezávislý názor ani nemali záujem.

Priemyselný park Ferovo vo Vranove nad Topľou tak stále zíva prázdnotou. Poslanci pritom schválili podmienky prenájmu pre spoločnosť Plasma Energy už v roku 2014. V nasledujúcom roku však zámer zrušili. Prelomili aj veto primátora, ktorý nepodpísal ich uznesenia.

Kontrola každú minútu

Podľa profesora Ladomerského sa pri plazmovom spracovaní vytvára teplota, kde sa žiadna látka neudrží v pôvodnom stave. Takže sa nijaká nebezpečná látka do ovzdušia ani nemá šancu dostať.

„Ide o špičkovú technológiu, ktorá je najprísnejšie kontrolovaná nielen v únii, ale aj celosvetovo. Emisie sa pri nej kontrolujú každú minútu. Nie je možné, aby takáto prevádzka prekračovala nejaké emisné limity,“ vysvetlil.

O akú technológiu ide

Spracovaním elektroodpadu v plazmovom reaktore nedochádza k horeniu. Preto sa podľa investora nedá hovoriť o spaľovaní. Či dokonca spaľovni.

Spracovanie spočíva v tepelnom rozklade jednotlivých odpadových materiálov. Jediným zdrojom zaťažujúcim ovzdušie je výfuk z kogeneračnej jednotky. Vyrába elektrickú energiu z prečisteného syntézneho plynu. Teda samotného produktu splyňovania.

Testy v zahraničí opakovane dokázali, že výstupné emisie sú nižšie ako pri spaľovaní zemného plynu. Emisie plánovanej prevádzky by mali dosiahnuť objem približne 60 domácností vykurujúcich celoročne zemným plynom.

Hrozí súdny spor

Primátor mesta Ján Ragan už pre časom upozornil, že ak mesto nájom pre spoločnosť nepotvrdí, hrozí mu súdny spor. Spoločnosť si totiž môže nárokovať predpokladaný zisk, o ktorý by mohla prísť.

Foto: www.pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Mikuláš G
Skúsený novinár s neutíchajúcim nadšením začiatočníka. Diplomovaný ekonóm držiaci sa hesla: "Peniaze nie sú všetko, ale skúste ich nemať". A keď už filozoficky, tak: "Pravda nie je vo hviezdach, pravda je v nás".