Mladej rodine z Pustých Úľan nedaleko Galanty sa pred pár dňammi zrútil takmer celý svet. Zo sekundy na sekundu prišla nielen o svoj vysnívaný domov, ale aj o všetko, čo v ňom mala. Pomoc ľudí ju však drží nad vodou a verí, že sa do domčeku čoskoro vráti.

Len pred pár dňami zasiahla mladú rodinu Repových šokujúca správa o tom, že jej horí dom, ktorý si len nedávno dostavala. Na mieste museli zashovať viacerí hasiči z Galanty, Serede a Senca, no požiar dom aj tak totálne zničil. Rodičia s dvomi malými deťmi prišli nielen o strechu nad hlavou, ale i o všetky veci, ktoré dovtedy mali. Z domu zostali len štyri steny a aj tie zhoreli natoľko, že ich budú musieť pravdepodobne zbúrať. Majiteľom tak vznikla škoda 150 000 eur, pričom v konečnom hodnotení to môže byť ešte viac.

Rodina žila v dome len krátko a ešte si ho poriadne ani neužila. Jej situácia je o to horšia, že mala v pláne navýšenie poistenia na novodokončený dom, no nestihla tak urobiť včas. Obete požiaru bývajú momentálne striedavo u starých rodičov a dostávajú neuveriteľnú podporu nielen od známych a priateľov, ale aj od ľudí, ktorých nepoznajú.

Lucia Repová, ktorá je mamou rodiny, bola z celej situácie citovo zničená. „V stredu poobede som po telefonáte od manžela sadla do auta z práce z Bratislavy a ani neviem, akým spôsobom som cez slzy odšoférovala auto domov. Zastavila som pred Úľanmi na kraji cesty. Obehlo ma požiarnicke auto. Bolo mi na zvracanie… Zavolala som manželovi, že ja tam nezvládnem prísť a vidieť to.”

Prvú noc vraj len prebdeli a preplakali a tento pocit beznádeje neprajú nikomu. Mamička nastúpila prvý týždeň po materskej do práce, na účte mali pár eur a svet sa im zo dňa na deň takto zrútil… Vdační sú však za to, že sa im nešťastie nestalo v noci a všetci sú živí a zdraví.

Obrovskú oporu majú v ľudoch, ktorí sa okamžite začali angažovať v ich pomoci. Niektorí pozháňali sponzorov, nadácie, bežných ľudí. Množstvo Slovákov je ochotných podľa nich poslať nielen oblečenie a hračky, ale aj peniaze. Jeden z dlhoročných rodinných priateľov dokonca založil na sociálnej sieti skupinu na podporu rodiny, kde sa za prvých 5 dní zozbieralo 3 000 fanúšikov. Dalšie stovky ľudí sa vraj ozývajú súkromne a ponúkajú pomoc, akú vedia.

Rodina Repová tvrdí, že sa jej už s pomocou ozvali aj ľudia zo zahraničia. Našli sa dokonca i takí, ktorí sa rozhodli pomôcť darovaním stavebného materiálu. Jeden z darcov poslal 500 eur, iní rozbehli aukcie na torty či šperky. Obyvatelia dokonca zorganizovali charitatívny koncert v kultúrnom dome v obci Čataj, z ktorého bude celé vstupné venované tejto rodine. Zúčastnia sa ho známe osobnosti, ako napríklad skupiny Twiins, Gladiator, AYA a další.

Zdroj: mynitra.sme.sk | Foto: FB/Martin Luptak

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.