Niektorí Slováci sa budú tešiť, čoskoro dostanú viac peňazí ako doteraz. Zmeny môžeme považovať za pozitívne, zvýšenie daného príspevku by totiž malo byť výraznejšie. 

Časť Slovákov si od júla finančne prilepší, rozhodla o tom novela zákona o peňažných príspevkoch. Konkrétne ide o zvyšovanie príspevku na opatrovanie ťažko zdravotne postihnutých pre všetky skupiny, ktoré ho poberajú. Dávka by sa mala zvyšovať postupne do roku 2020, kedy by sa jej výška mala priblížiť k sume čistej minimálnej mzdy u ľudí v produktívnom veku. Čo sa týka poberateľov dôchodcov, ich príspevok by sa mal zvýšiť na polovicu čistej minimálnej mzdy.

Už čoskoro by tak opatrovatelia v produktívnom veku mali dostať každý mesiac sumu 369,36 eur, čo je o 120 eur viac ako doteraz. Tým, ktorí poberajú dôchodcovskú dávku, sa príspevok zvýši o 92,19 eur, a teda na 184,71 eur.

Vláda okrem toho, že príspevok stanovila na pevnú sumu, môže jeho výšku každý rok zvyšovať. Podľa ministra práce Jána Richtera by sa o tom malo každý rok vyjednávať a vyhláškou prijímať zvýšenie.

Zmeny prichádzajú aj pre záujemcov parkovacieho preukazu. Vláda navrhuje rozšíriť skupinu ľudí, ktorí by tento preukaz mohli dostať, a zjednodušiť aj celý proces udeľovania.

Zdroj: tvnoviny.sk | Foto: pixabay