Prázdniny sa nezadržateľne blížia a pred rodičmi sa otvára otázka, ako vyplniť čas svojich detí, kde zažiť spoločné krásne prázdninové dobrodružstá, na ktoré budú radi a s úsmevom spomínať. Východné Slovensko je bohaté na prírodné i kultúrne dedičstvo a oblasť Gemera ukrýva množstvo turistických zaujímavostí. Ak sa teda rozhodnete práve pre túto oblasť Slovenska, máme  pre vás pár tipov.

Návšteva kaštieľa Betliar naplní vaše očakávania po všetkých stránkach. Kaštieľ v Betliari je jedným z troch kaštieľov na Slovensku, ktorý sa zachoval s pôvodným zariadením a zbierkami. Tešiť sa môžete na Galériu predkov, do ktorej sa dostanete cez honosné dubové schodisko s vitrážovými oknami, na nádhernú knižnicu, ktorá ukrýva viac ako 15 000 zväzkov, na úchvatné salóny, herne i poľovnícke trofeje zo Slovenska i zahraničia.

Kaštieľ Betliar taktiež obklopuje jeden z najkrajších anglických parkov na Slovensku. V roku 1978 bol zapísaný do zoznamu významných historických záhrad sveta. Vzácne cudzokrajné dreviny, najväčšia magnólia v strednej Európe, fontány a Rímsky vodopád, to všetko tu na vás čaká.  Prechádzkou v tomto nádhernom parku sa vrátite v čase, zabudnete na stres a zhon a odchádzať  budete s pocitom, že sa sem určite ešte vrátite.

Ak by ste sa chceli ochladiť v horúčavách alebo naopak využiť zlé a upršané počasie, návšteva jaskyne je skvelou voľbou. Gemer vám ponúka unikátne jaskyne, ktoré sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Dobšinská ľadová jaskyňa ukrýva nádhernú ľadovú výplň a je skutočným skvostom medzi ľadovými jaskyňami. Ochtinská aragonitová jaskyňa je zasa unikátna vďaka svojej jedinečnej aragonitovej výzdobe, ktorú netvoria kvaple, ale mliečno-biele útvary. Sprístupnených aragonitových jaskýň je vo svete len veľmi málo.

Gombasecká jaskyňa je známa najmä výskytom sintrových bŕk, čiže tenkých trubicovitých stalaktitových útvarov. Jaskyňa Domica sa nachádza na území dvoch štátov – Slovenska a Maďarska a pre návštevníkov je atraktívna aj vďaka plavbe po podzemnej riečke Styx, ktorá je súčasťou prehliadky.

Leňošenie, oddych a šantenie vo vode si môžete užiť na  plážovom kúpalisku v Tornali, ktoré je vyhľadávanou turistickou lokalitou. Ide o umelo vytvorenú nádrž, ktorá sa napĺňa vodou z Morského oka.

Ďalším významným rekreačným centrom, ktoré každoročne navštevuje veľké množstvo turistov, je vodná nádrž Teplý vrch. Nádrž s najteplejšou vodou na Slovensku v letných mesiacoch dosahuje teplotu 28 stupňov celzia.

Zdroj: www.betliar.eu | Foto: autor

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.