INZERCIA | Mesto Trenčín sa nachádza v údolí rieky Váh a obklopujú ho pohoria Biele Karpaty, Strážovské vrchy a Považský Inovec (najvyšší vrch Považského Inovca je Inovec s nadmorskou výškou 1 042 m). Prvá písomná zmienka o Trenčíne sa datuje do roku 1069, 1111 a 1113. Veľmi známym a pozoruhodným artefaktom je nápis ešte z čias Rimanov vytesaný do hradného brala, pochádzajúci z roku 179 n. l. Trenčiansky hrad, ktorý je mimochodom jeden z najväčších v celej strednej Európe, má svoju históriu úzko spätú s legendárnou osobnosťou slovenských dejín – Matúšom Čákom. Matúš Čák patril k najmocnejším a najobávanejším šľachticom na Slovensku aj v Maďarsku – patrilo mu až 32 hradov v 12 okresoch. Od 11. storočia je Trenčín krajským mestom a dnes v ňom žije približne 55 000 obyvateľov.

 

KULTÚRNE VYŽITIE

K najcennejším historickým pamiatkam Trenčína patrí aj Mestská veža (dolná brána) na Mierovom námestí. Jej výška je 32 metrov a patrila k mestskému opevneniu. Poskytuje nádherný výhľad na Trenčiansky hrad i námestie. Najlepší historický hotel – hotel Elizabeth (kedysi Tatra) je krásnou a zaujímavou budovou a ponúka wellness komfort, ubytovanie aj skvelý gastro servis. Na Mierovom námestí sa nachádza aj morový stĺp Najsvätejšej Trojice, ktorý je pamiatkou na hrozný mor, ktorý vypukol v Trenčíne v roku 1710. Trenčianska synagóga patrí k najzaujímavejším a  najkrajším dielam svojho druhu na Slovensku. Kryté Farské schody z roku 1568 slúžili ako obranná komunikácia a dovedú vás z námestia k areálu s Farským kostolom, hradu a lesoparku Brezina.

LESOPARK BREZINA

Lesopark Brezina sa rozkladá na terénnom masíve Breziny a bol vysadený v polovici 19. storočia. Park má rozlohu približne 215 ha a jeho vývoj sa spája s Trenčianskym hradom. Kedysi sa na ňom pásli kozy, preto má najvyšší bod Breziny názov Kozí vrch (381 m. n. m.). Prvými stromami, ktoré sa na Brezine uchytili boli brezy, odkiaľ pochádza i názov Brezina. Dnes v tomto lesnom komplexe nájdete dreviny i rastlinstvo rôzneho druhu. Lesopark je ako stvorený pre oddych, relaxáciu a turistické vyžitie najmä pre takých ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie – na svoje si prídu úradníci, advokáti, administratívni pracovníci… Vďaka tomu musí poznať každý advokát Trenčín ako aj jeho okolie veľmi dobre. Stačí prejsť kúsok z centra mesta a ocitnete sa v prekrásnom lese. Napriek blízkosti mesta dokáže park pôsobiť pomerne tichým a autentickým prírodným dojmom.

Park je vhodný pre pešie prechádzky, behanie, športovanie aj jazdu na bicykloch. Elektrobicykel by sa do strmých stúpaní prístupových ciest a chodníkov na Brezinu asi riadne vyčerpal. Nikde nie je však napísané, že nemôžete ísť na bicykli a pokojne aj s deťmi – veď dospelácke i detské bicykle sa dajú do vrchu potlačiť a cestou späť si môžete užiť pekný zjazd. Potom, ako sa dostanete na vrchol plošiny, stúpania a klesania sú už len mierne. V zime je možné v parku napríklad bežkovať. Okrem športu si môžete dopriať oddych pri Hoteli Brezina alebo nechať deti vyšantiť na detskom ihrisku, ku ktorému vedie dokonca asfaltová cesta.

V lesoparku môžete vidieť aj Pamätník umučených na Brezine, Pamätník v Dušovej doline, náučný chodník „Vznik a vývoj lesa“ s dĺžkou asi 1,5 km a 12 informačnými tabuľami, náučný chodník „Sever“ s dĺžkou približne 1,4 km a siedmymi stanovišťami o histórii Breziny. Absolvovať môžete aj „Kyslíkovú dráhu“, ktorá má asi 4 km a spája rôzne úseky lesných ciest a peších chodníkov. Slúži na beh a ďalšie pohybové cvičenia. Pozdĺž dráhy sa nachádzajú cvičiská, pričom každé slúži na iný druh úkonu (šplh, bradlá, skákanie apod.), cvičenec tak môže beh prerušiť a nahradiť ho iným druhom pohybovej aktivity.

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.