Slováci, pozor. Na Slovensku existujú tri zákony, o ktorých väčšina ľudí ani nevie a správajú sa presne naopak zo strachu, že by mohli dostať nejakú pokutu. My vás ale vyvedieme z omylu a ukážeme vám, že tieto 3 nariadenia sú na Slovensku úplne inak ako si myslíte.

Zákony sú síce dobrá vec a udržujú v našej spoločnosti poriadok, no nedá sa, aby sme všetci poznali každý jeden z nich. V našej krajine existujú tri zákony, ktoré ľuďom umožňujú viac ako si myslia.

Stavíme sa, že väčšina z vás si myslí, že chodci musia cez cestu prechádzať len cez priechod pre chodcov. Ak sa aj vy týmto riadite, veľmi rýchlo vás vyvedieme z omylu. Cestný zákon odsek 1 § 53  hovorí o tom, že chodec je pri prechádzaní cez cestu povinný prednostne použiť priechod pre chodcov, nadchod alebo podchod. Zákon ale ďalej hovorí o tom, že mimo priechodu pre chodcov sa smie cez vozovku prechádzať len kolmo na jej os. V praxi to znamená, že chodci smú prechádzať cez vozovku mimo priechodu pre chodcov, no musia brať ohľad na vzdialenosť a rýchlosť jazdy prichádzajúcich vozidiel a nemôžu nedonútiť vodičov na zmenu smeru alebo rýchlosti jazdy.

Druhým častý omylom Slovákov je, že za obaly na jedlo si musia zaplatiť. Toto žitie v omyle radi zneužívajú reštaurácie a bistrá, ktoré svojim zákazníkov veselo účtujú pri donáške za krabicu či obal. Podľa zákona však toto dovolené nemajú a predávajúci by obaly mali platiť z vlastného vrecka. Ak sa voči účtu za obal či krabicu ohradíte, predajca dokonca môže dostať za toto konanie pokutu, ktorá vyplýva zo Zákona o ochrane spotrebiteľa.

Tretím najčastejším omylom Slovákov je to, že občiansky preukaz musia mať stále pri sebe. Táto myšlienka u nás pretrváva ešte od čias socializmu, kedy sa ľudia občianskym naozaj preukazovali. Dnes je však všetko úplne inak, pretože ani v jednom z devätnástich paragrafov zákona starajúceho sa o občianske preukazy sa nespomína, že by ste ho mali mať pri sebe. Taktiež zákon Slovenskej republiky nespomína to, že by sme mali dostať pokutu za jeho nenosenie. Priestupku sa dopustí len ten, kto občiansky zničí, upraví, poskytne inému či neohlási škodu.

Ak ste si mysleli, že nedodržanie niektorého z týchto nariadení je priestupkom, sme radi, že sme vás vyviedli z omylu. Aby sme to zhrnuli do jednej vety, cez cestu teda môžete pokojne prechádzať aj mimo priechodu, za krabicu od pizze nemusíte platiť a občiansky preukaz nemusíte mať stále pri sebe.

Zdroj: refresher.sk | Ilustračná foto: freepik.com, Facebook/Polícia SR

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.