Nový rok 2018 je už niekoľko dní tu a s ním aj zmeny, ktoré sa vo veľkej miere dotknú našich peňaženiek pozitívne. Nezáleží na tom, či ste živnostník alebo zamestnanec, o týchto zmenách by ste mali určite vedieť!

Už sme sa asi všetci prebrali z vianočných sviatkov a osláv príchodu nového roka, preto je potrebné, aby sme sa pozreli na to, čo nás tento rok na Slovensku po ekonomickej stránke čaká a neminie. Všetky zmeny, ktoré sa dotknú peňaženiek bežných ľudí zhrnula v relácii Teleráno ekonomická novinárka Lenka Buchláková.

Slováci sa môžu tešiť, väčšine z nich by sa mal tento rok zvýšiť ich príjem, čo je z dôvodu zvyšovania minimálnej mzdy zo 435 na 480 eur. Tým sa automaticky zvýši aj minimálna mzda za odpracovanú hodinu, ktorá je po novom ohodnotená na 2,76 eura.

Výraznú pozitívnu zmenu pocítia aj živnostníci, pretože sa im zvýši odpočítateľná položka paušálnych výdavkov zo 40 na 60 percent. To v praxi znamená, že môžu pri zúčtovaní ušetriť až 1 000 eur.

Niektorí zamestnanci tento rok prvýkrát dostanú 13. a 14. plat, no treba však splniť podmienku. Musí to byť zamestnanec, ktorý k 13. platu odpracoval minimálne dva roky a ak chce získať 14. plat, tak minimálne 4 roky. Ak dá firma tento rok 13. plat, bude mať odpustené zdravotné odvody vo výške 500 eur, v ďalšom roku aj sociálne odvody a dane. Pri 14. plate ide tiež o odpustenie odvodov a daní.

Dôchodcom sa síce tento rok zvýšili ich dôchodky o 8,40 eura a zaviedla sa pre nich daňová úľava, ktorá môže pre nich znamenať aj 200 eur navyše, no negatívom v tomto smere je oddialenie nástupu do dôchodku, čo mladší ľudia vnímajú veľmi negatívne.

Veľkou zmenou prešli aj hypotéky pre mladých, ktoré už ľudom neušetria toľko peňazí ako minulý rok. Namiesto zníženia splátky si tak budú môcť mladí ľudia pri hypotéke uplatniť daňovú úľavu, ktorá je však polovičná v porovnaní s tou minuloročnou.

Zmeny nastávajú aj v oblasti zdaňovania príležitostných príjmov, preto si ich poriadne preštudujte.

V roku 2018 sa tiež mení celkové zdaňovanie príjmov, čo sa dotkne najmä ľudí, ktorí žijú v zahraničí. Ide napríklad o športovcov a umelcov.

Rok 2018 nám teda priniesol niekoľko výrazných zmien, ktoré sa nás dotknú či chceme alebo nie. Ak sa vás niektorá z týchto zmien týka osobne, poriadne si novinky naštudujte, aby sa vám nestalo, že si nevedomosťou spôsobíte zbytočné finančné problémy.

Zdroj: TV Markíza | Foto: pixabay

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.