Trnava a okolie rieši obrovský problém so zdrojom pitnej vody. Starostovia sa rozhodli situáciu riešiť a streli sa na mimoriadnom zasadnutí. S požiadavkou sú odhodlaní ísť aj na Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré by malo celú vec prešetriť. 

Trnava a jej okolie majú veľké obavy o zásobovanie pitnej vody. Strategický zdroj sa nachádza v Dechticiach, no ten čelí v poslednom čase obrovskému problému, ktorý súvisí s ukladaním odpadu v miestnom kameňolome, informuje trnavskyhlas.sk. Svoje obavy o pitnú vodu občanov prejavili starostovia, ktorí to vidia ako reálny problém nielen dnes, ale aj v budúcnosti.

Keďže prevádzkovateľ kameňolomu má povolené uložiť väčšie množstvo odpadu ako doteraz, situácia môže byť v budúcnosti neudržateľná. Oproti dnešným 250-tisícom metrom kubických má prevádzkovateľ povolené uložiť až o 100% väčšie množstvo, čo predstavuje 500-tisíc metrov kubických odpadu.

Starostovia blízkych miest a obcí, ktoré sú na zdroj pitnej vody v Dechticiach odkázaní sa spolu stretli v Dechticiach a jednoznačne vyjadrili svoj nesúhlas s povoleným množstvom interného odpadu, ktoré by sa malo v kameňolome použiť.  S novým povoleným množstvom nesúhlasí ani Trnavská vodárenská spoločnosť, ktorá zastáva názor, že dechtický vodný zdroj je v tomto regióne kľúčový a treba si ho chrániť. Starostovia vo svojom spoločnom stanovisku uviedli, že majú vážne podozrenie, že dochádza v priestoroch lomu v Dechticiach k činnostiam, ktoré nie sú v súlade s platnými povoleniami a ani legislatívou v našej krajine. Odborníci, ktorí sa mali k privážanému odpadu vyjadriť na spoločné stretnutie neprišli a starostovia sú o to viac rozzúrení. Vodou z Dechtíc je zásobovaných viac ako 90-tisíc ľudí z Trnavy a jej okolia a ohrozenie tohto pitného zdroja je veľmi riskantné.

,,Už dlhé roky so skládkou stavebného odpadu bojujeme, no stále si s ňou nevieme poradiť. Preto som zvolal starostov, ktorých sa problém týka, aby sme sa poradili a problém nejako vyriešili,“ povedal starosta Dechtíc Karol Zachar.

Starostovia sa dohodli na spoločnom stanovisku, prostredníctvom ktorého žiadajú nevyhnutné komplexné prešetrenie súčasného stavu v kameňolome. Zároveň vyjadrili aj nesúhlas so zvyšovaním množstva odpadu, ktoré má byť v kameňolome ukladané. Situáciu sa starostovia rozhodli riešiť aj prostredníctvom ministerstva životného prostredia, ktorému doručia písomné stanoviská, v ktorých žiadajú posúdenie vplyvov tohto kameňolomu na životné prostredie.

Zdroj: trnavskyhlas.sk | Foto: Facebook Mesto Trnava

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.