Pomôcť prilákať turistov na východ Slovenska by mala najnovšie cyklotrasa Ondava prepájajúca stred východného Slovenska s Poľskom a Maďarskom, pričom sa ráta aj so spojením s Ukrajinou.

Obec Nižný Hrušov v okrese Vranov nad Topľou už dlhšiu dobu pracuje na projekte a jeho financovaní. Výsledkom má byť prepojenie Tokajskej vinohradníckej oblasti, Zemplínskej Šíravy, Domaše a Dukly. Cyklotrasa by mala podporiť rozvoj aktívneho vyžitia cyklistických cestičiek pri spoznávaní prírodného, historického a kultúrneho bohatstva regiónu. Turisti čoraz častejšie vyhľadávajú zážitky s pridanou hodnotou, uprednostňujú zdravý a aktívny životný štýl, športujú a trávia voľný čas v prírode. A práve z týchto predpokladov vychádza projekt cyklotrasy.

Z Nižného Hrušova už v súčasnosti vedie popri Ondave ochranný val. Ten možno využiť na cykloturistiku aj korčuľovanie. Spája obec až s maďarským Sátorujhély. Prvá trasa z Nižného Hrušova k maďarským hraniciam dostala pracovný názov Ondava I, pričom časom majú pribudnúť i ďalšie trasy. Najsmelšie plány hovoria o prepojení Vranov nad Topľou – Domaša a Domaša – Zemplínska Šírava.

Čo môže byť z cyklotrasy dostupné

Počas absolvovania cyklotrasy môžu turisti navštíviť viacero atrakcií. Vo Vranove nad Topľou napríklad zrekonštruovaný vodný hrad, v ktorého priestoroch sa v roku 1 575 vydávala grófka Alžbeta Bátoryová. Čo možno neviete, mesto a jeho okolie patrilo v stredoveku medzi významné vinárske oblasti.

Na trase by bola po ruke aj vodná nádrž Domaša a tiež Slanské vrchy s jedinečnými opálovými baňami. Cyklisticky dostupnou by sa stala aj návšteva vinárstiev v Slovenskom Novom Meste.

Zdroj: omeste.sk | Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Mikuláš G
Skúsený novinár s neutíchajúcim nadšením začiatočníka. Diplomovaný ekonóm držiaci sa hesla: "Peniaze nie sú všetko, ale skúste ich nemať". A keď už filozoficky, tak: "Pravda nie je vo hviezdach, pravda je v nás".