Regionálne voľby do VÚC sa budú konať 4. novembra 2017. Voľby predsedov samosprávnych krajov budú po prvýkrát jednokolové. V Nitrianskom kraji sa o post predsedu samosprávneho kraja uchádza 8 kandidátov. 

Prvým kandidátom je Milan Belica, ktorý si chce obhájiť súčasný post predsedu. Podporuje ho koalícia Smer-SD, SNS, Most-Híd. Kandidátom Strany maďarskej komunity je starosta obce Mužla a zároveň nitriansky krajský predseda SMK, Iván Farkas. Za koalíciu siedmich strán SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, Šanca, Demokrati Slovenska a OKS kandiduje bývalý riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre, Ján Greššo. Nezávislými kandidátmi sú nitrianski poslanci Peter Oremus a Renáta Kolenčíková.

Ďalšími kandidátmi sú nominant Maďarskej kresťanskodemokratickej aliancie, podnikateľ László Hajdu, bezpečnostný analytik Ján Marko, ktorý kandiduje za Nový parlament a nominant hnutia Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko Milan Uhrík.

Obyvatelia Nitrianskeho kraja si okrem predsedu budú voliť aj 54 poslancov zastupiteľstva v ôsmich volebných obvodoch – Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Štúrovo, Topoľčany a Zlaté Moravce.

Zdroj: nitraden.sk | Ilustračné foto: Facebook/Nitriansky samosprávny kraj