Rovnaký koníček spája starého otca, syna i vnuka. Ondrej Hatvanský st. (62) so synom Ondrejom (29), vnukom a synovcom Danielom Borsodym (16) sú na Gemeri trojgeneračnou rodinou umeleckých kováčov. 

Tomuto starému a vzácnemu remeslu sa venujú v Krásnohorskom Podhradí. Starý otec Ondrej mal k remeslu blízko vo vyhni svojho strýka. Ako spomína: „Veľa som sa od neho naučil najmä cez prázdniny. Dielňu mal aj doma a neskôr som sa aj ja stal kováčom,“ píše čas.sk.  Remeslo však neberú len ako koníček. Za kováča sa vyučil syn Ondrej (29) v Košiciach a vnuk Daniel (16) navštevuje druhý ročník Strednej umeleckej školy kováčskej v Kremnici.

Ten sa okolo železa motá už odmalička, preto rodina verí, že toto staré remeslo u nich určite nevymrie. Z kovu vyrábajú brány, zábradlia, železné schody či repliky starých zbraní. Postarali sa tiež o umelecké zveľadenie Haličského zámku, na ktorom zreštaurovali kovové súčasti.

„Zbohatnúť sa nedá, ale nesťažujeme sa. Práce je dosť. Kováčstvo je drina, pretože železo sa ľahko nepoddáva. Spokojný predsa nemôžem byť len ja, ale v prvom rade zákazník,“ vraví najskúsenejší z trojice remeselníkov pre čas.sk.

Sladkému, chutnému i lepkavému remeslu sa venovala aj trojica Trellovcov z obce Somotor na Zemplíne. Najstarší Ján už medzi nami nie je, no spoločne so synom Ernestom a vnukom Erikom kedysi tvorili závideniahodnú trojicu výrobcov cukrovej vaty. Pre zmenu troch Jozefov Lesnických nájdete v Spišskej Novej vsi. Starý otec, syn i vnuk chovajú poštové holuby.

Foto: pixabay.com ilustračné | Zdroj: cas.sk | Video: tivi.cas.sk

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.