Ilustračné foto

Dňa 3.7.2018 vydal Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) spolu s Európskym úradom pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) stanovisko k ochoreniam spôsobeným patogénom Listeria monocytogenes u ľudí v rokoch 2015-2018.

Do 15.6.2018 bolo hlásených 47 ochorení v Rakúsku, Dánsku, Fínsku, Švédsku a Veľkej Británii. “Pravdepodobným zdrojom ochorení bola mrazená zelenina (kukurica) pochádzajúca z Maďarského výrobného závodu. Národný úrad pre bezpečnosť potravinového reťazca (Nébih) v Maďarsku nariadil stiahnutie mrazenej zeleniny a zeleninových zmesí vyrobených v období od augusta 2016 do júna 2018 závode Greenyard v Maďarsku,” informuje Štátna veterinárna a potravinová správa Slovenskej republiky (ŠVPS SR).

Ako ďalej uvádza ŠVPS SR, Slovensko dňa 6.7.2018 prijalo prostredníctvom systému rýchlej výmeny informácií pre potraviny a krmivá informáciu z Maďarska o dovoze mrazenej zeleniny a zeleninových zmesí, ktoré obsahujú mrazenú kukuricu od výrobcu “Greenland”. Dovoz bol do spoločností TESCO STORES SR a.s. a LIDL Slovenská republika v.o.s. 

Následne dňa 7. júla 2018 prijalo Slovensko informáciu od Belgicka o dovoze mrazenej kukurice pochádzajúca z firmy “Greenland” z Belgicka do mraziarenských skladov HO&PE FAMILY, s.r.o. a Ryba Žilina spol. s.r.o.. 

“Štátna veterinárna a potravinová správa SR prostredníctvom regionálnych veterinárnych a potravinových správ vykonáva kontrolu v uvedených spoločnostiach,” dodáva ŠVPS SR na svojej oficiálnej stránke.

Komplexné informácie o patogéne Listeria monocytogenes si môžete prečítať  =TU=

Zdroj: svssr.sk, ilustračné foto/pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.