Už niekoľko rokov prebieha jedinečné slovenské a európske podujatie Calvario Jerusalem na Pažici. Tentokrát potrvá od 25. do 28. mája.

Medzi jedinečné cirkevné mestá v európe je možné určite zaradiť aj Spiškú Kapitulu, patriacu už síce pod Spišské Podhradie, ale stále si zachovávajúcu svoj duchovný ráz.

Predstavená bude dlhá história

Táto je potvrdená listinami už z roku 1235, od 12. storočia bola sídlom spišského prepošta, od roku 1776 spišského biskupstva. Bola centrom cirkevného školstva a vzdelanosti nielen v tejto oblasti. Nachádza sa tu napríklad aj nádherná románska katedrála Sv.  Martina, postavená už v rokoch 1245 – 1273. Už v 13. storočí tu vzikla prvá, tzv. kapitulská škola, od polovice 17. storočia sa tu nachádzalo aj gymnázium, ktoré patrilo medzi najstaršie na našom území. V rokoch 1819 – 1950 tu jestvoval prvý slovenský i uhorský ústav pre výchovu učiteľov základných škôl. V roku 1815 tu vzniklo bohoslovecké učilište, dnešný rímskokatolícky bohosloveský seminár a fakulta.

Duchovný program i moderna kultúra

V roku 1966 tu bola vybudovaná pravdepodobne na Slovensku najstaršia kalvária, ktorej usporiadanie kaplniek ju zaraďuje k typu Calvario Jerusalem, s vyznačenými miestami spojenými s udalosťami posledných dvoch dní života a smrti Ježiša Krista v Jeruzaleme. Práve tu sa odohrá nosná časť štvordňového programu, ktorý ponúkne zaujímavú paletu viac žánrových vystúpení, v ktorých sa mieša duchovný odkaz so súčasnou kultúrou, prostredníctvom prednášok, hudobných koncertov či divadelných predstavení, ale aj výstav či duchovného sprievodného programu.

Program otvorí reštavrátorská škola

Začiatok festivalu otvorí brány už vo štvrtok 25. mája výstava reštaurátorskej tvorby akademickej maliarky Márie Spoločníkovej a zamyslenie nad jej tvorbou v podaní historika a archivára Ivana Chalupeckého.

Rozprávku zo snehu nám na divadelných doskách predstaví Detský divadelný súbor „J“ z Košíc v réžii Marici Harčaríkovej. Nielen domácich určite poteší slávnostné znovuotvorenie vlakovej trate Spišské Podhradie – Spišské Vlachy, ktoré bude sprevádzané vystúpením Dychovej hudby Ordzovianka a Detský folklórny súbor Branisko.

Posledný deň festivalu v známení hudby

Nemenej atraktívny bude aj posledný deň festivalu a pozývame na koncert miešaného gréckokatolíckeho speváckeho zboru Chrystostomos z Vranova nad Topľou, ktorý predstavia Christos voskrese iz mertvych – Kristus vstal z mŕtvych, ďalej stredoveké divadelné predstavenie Mystériá o sv. Alžbete, sv. Jurajovi a sv. Mikulášovi v podaní spoločnosti VIA CASSA a koncertnú bodku festivalu napíše speváčka JANAIS skladateľka a interpretka spievajúca v slovenčine, angličtine a francúzštine.

Na pamiatku medailóniky

Počas kultúrno-duchovného festivalu majú možnosť návštevníci – pútnici získať Medailón pútnika a magnetku Spišského Jeruzalema. Kompletný program a informácie o tomto projekte si máme možnosť  pozrieť na webe Spišského osvetového strediska – www.osvetasnv.sk

Zdroj: autor | Foto: usporiadateľ

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.